تشخیص-ماشین-چپی

چگونه بفهمیم ماشین چپی هست یا تصادفی ست؟

با توجه به افزایش استقبال مردم نسبت به خرید خودروهای دست دوم، باید توجه داشت که موقع خرید، به اشتباه برای یک خودروی چپی به اندازه ماشین دست دوم بدون حادثه هزینه نکنیم. در این مطلب نکات مهمی را درمورد نحوه تشخیص ماشین چپی می خوانید.

 

به چه خودروهایی چپی گفته می شود؟

ماشین های چپی خوردوهایی هستند که در اثر تصادف شدید واژگون و دچار آسیب های شدیدی شده اند. این خودروها حتی در صورت تعمیر تخصصی و فنی، چون به سقف، ستون‌ها و شاسی آن ها آسیب رسیده، دردسرهای زیادی برای راننده و صاحب خودرو ایجاد می کنند.

 

5 روش تشخیص ماشین تصادفی یا چپی

5-روش-تشخیص-ماشین-تصادفی-یا-چپی

در گذشته برای شناسایی ماشین چپی نیاز به دقت زیادی نبود اما امروزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و روش های مدرن ترمیم و تعمیر خودرو چپی، تشخیص این مورد کار سختی است و نیاز به دقت زیادی دارد. اما نگران نباشید. با رعایت دقیق نکات و ترفندهایی که در ادامه می خوانید، می توانید حتی خودتان به کارشناسی و معامله خودرو دست دوم بپردازید.

 

1. به سقف خودرو توجه کنید.

اولین نکته ای که برای تشخیص ماشین چپی باید به آن دقت کنید، این است که سقف خودرو رنگ شدگی نداشته و یا تعویض نشده باشد. چون خودرو هنگام تصادف ممکن است واژگون شود، برگردد و با زمین برخورد شدیدی داشته باشد. در این صورت یا به رنگ و صاف کاری نیاز پیدا می کند و یا لازم است سقف تعویض شود.

 

2. رنگ تمام بدنه با رنگ اصلی و فابریک کارخانه متفاوت است.

دومین طریقه تشخیص خودرو چپی این است که بتوانید متوجه تفاوت بین رنگ فابریک خوردرو و رنگ غیراصل آن شوید.  معمولاً ماشین چپی را برای یکدست و یکپارچه کردن قسمت هایی که نیاز به رنگ دارند با سایر قسمت های بدنه، به صورت کامل رنگ می کنند. اما چون رنگ اصلی کارخانه نیست، می توانید با کمی دقت آن را تشخیص دهید.

 

3. خطوط، درزها و تمام قطعات را بررسی کنید.

یک روش تشخیص ماشین چپی توجه به قطعات خودرو می باشد. وقتی که خودرو دچار تصادف شدید شود، واژگون می شود و به سقف، بدنه و ستون ها فشار زیادی وارد می شود. بنابراین نه تنها سقف آن، بلکه سایر قسمت ها مثل کاپوت، ستون ها و داشبورد هم آسیب می بینند.

برای شناسایی ماشین تصادفی چپی باید به درزها و خطوط دقت کنید. مثلا برای بررسی ستون ها به این نکته توجه داشته باشید که ستون ها قابل تعویض نیستند. درنتیجه تعمیر ستون های ماشین چپی به صافکاری نیاز دارد.

حتی صافکاری با بیشترین مهارت هم نمی تواند از ستون های آسیب دیده، ستون های کاملاً مشابه ستون های نو بسازد. معمولاً در اثر تعمیر ستون ها شکاف ها و درزهای ایجاد می‌شود. برای تشخیص چپی نبودن ماشین، دقت کنید که بین شکاف درها و پنل بدنه مجاور نباید باز باشد و زاویه از بالا تا پایین باید به صورت یکسان باشد.

کاپوت برخلاف ستون ها در اثر واژگونی خودرو معمولاً طوری آسیب می بیند که قابل تعمیر نیست. درنتیجه ممکن است تعویض شده باشد. با این حال کاپوت تعویضی فقط یک نشانه است و روش خوبی برای تشخیص ماشین چپی نیست.

بررسی داشبورد همانند بررسی کاپوت فقط می تواند نشانه ای احتمالی برای تشخیص ماشین چپی باشد اما خوب است بدانید که گاهی در اثر آسیب شدید در تصادفات لازم می شود که داشبورد را تعویض کنند. قطعات تعویضی حتماً نشانه چپی یا تصادفی بودن ماشین نیستند، ولی باید به آنها توجه داشت.

 

4. به شاسی های خوردو دقت کنید.

فشار زیادی که در اثر چپ کردن به شاسی های خودرو وارد می شود، باعث میشود که شاسی های از حالت تنظیم شده خود خارج شوند. پس تنظیم نبودن شاسی ها هم می تواند راهی برای تشخیص ماشین چپی باشد.

 

5. تولید صداهای اضافی

در اثر تصادف و واژگونی خودرو، تنظیمات جلوبندی خودرو چپی به هم می خورد که باعث بروز مشکلاتی مثل ساییدگی لاستیک ها می شود. زیرا در اثر چپ شدن ماشین، لاستیک‌ها از حالت طبیعی و استاندارد خود خارج می شوند که موجب ساییده شدن آن ها می شود.

لاستیک سایی موجب ایجاد سروصداهای عجیب و اضافی در هنگام حرکت خودرو می شود. در نتیجه هرگونه صدای اضافی که از خوردوی در حال حرکت به گوش می رسد، نشانه ای برای تشخیص ماشین چپی می باشد.

علاوه بر موارد بالا که مهمترین روش ها برای شناسایی خودروی چپی هستند، وجود پیچ ها و اتصالات فرسوده، هم تراز نبودن برخی قسمت ها و ترک خوردگی و شکستگی شیشه و چراغ های خودرو، از دیگر نشانه های تشخیص ماشین چپی هستند.

در صورتی که علاقمند به خرید ماشین تصادفی هستید و نیاز به راهنمایی بیشتری دارید، می توانید با کارشناسان مجموعه اتومبیل نصر تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید.

 

معایب ماشین چپی چیست؟

معایب-ماشین-چپی

مشکلات ماشین چپی شامل موارد زیر است:

  • ایمنی رانندگی در این خودروها بسیار پایین است
  • آسیب هایی که ماشین در تصادف دیده، مدام هزینه های سنگین به شما وارد می کند
  • امکان تعمیر خودرو چپی در صورت آسیب دیدگی زیاد، وجود ندارد
  • احتمال سرقتی یا اوراقی بودن این خودروها وجود دارد. تشخیص ماشین چپی ناممکن نیست اما اگر متوجه سرقتی یا اوراقی بودن آن نشوید، برایتان حسابی دردسرساز خواهد شد.

با توجه به اینکه تمیزی و سلامت ظاهر و بدنه خودرو، عملکرد بخش های فنی ماشین، وضعیت لاستیک ها و سلامت شاسی آن از عواملی هستند که روی افت قیمت خودرو دست دوم اثرگذارند، یک ماشین تصادفی چپی قیمت خیلی پایین تری خواهد داشت.

بنابراین با وجود معایب و مشکلاتی که گفته شد، قیمت پایین‌تر خودروهای چپی نسبت به ماشین های نو هم مزیتی است که برای خیلی از افراد قابل توجه است و آن ها را به خرید این خودروها ترغیب می کند.

اکنون که متوجه شدید خریدار می تواند با رعایت همین چند نکته به تشخیص ماشین چپی بپردازد، اگر تصمیم دارید صادقانه ماشین چپی ایرانی یا ماشین چپی خارجی خود را به هر دلیلی بفروشید و نمی‌دانید چگونه این کار را انجام دهید، پیشنهاد می‌کنیم هم اکنون یک آگهی فروش رایگان در وبسایت اتونصر ثبت کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.