کارشناسی خودرو شامل اقداماتی است که روی یک وسیله نقلیه انجام می شود تا قیمت دقیق آن مشخص شود. این اقدامات عبارت است از

  • بررسی رنگ و بدنه
  • بررسی قطعات تعویضی
  • چکاپ کامل موتور و گیربکس
  • چک کردن وضعیت ترمز و فرمان
  • بررسی کیلومتر وسیله نقلیه
  • تست قطعات الکترونیکی و کامپیوتری
  • و سایر آپشن هایی که مختص یک ماشین خاص هستند.

در تمامی موارد فوق باید از طریق دستگاه های مخصوص کارشناسی خودرو استفاده شود. به عنوان مثال از دستگاه های مولتی متر و دیاگ جهت تایید سلامت فنی خودرو استفاده می شود. در صورتی که شخص یا شرکتی به صورت تجربی و بدون استفاده از ابزارهای کارشناسی ماشین برای شما کارشناسی انجام دهد، احتمال اشتباه و عدم تشخیص ایرادات فنی خودرو وجود دارد.

تفاوت معاینه فنی ماشین با کارشناسی خودرو

هدف از معاینه فنی خودرو بررسی استانداردهای جهانی یک خودروی سالم است. معاینه فنی خودرو برای مالکان آن یک امر ضروری است و هر 5 یا 10 سال یکبار نیاز به انجام آن است.

اما کارشناسی خودرو یک امر اختیاری است که در آن تمامی قسمت های یک خودرو بررسی می شود و قیمت دقیق خودرو مشخص می شود.

چه زمانی نیاز به کارشناسی خودرو داریم؟

با توجه به قیمت بسیار بالای خودرو در کشور ما، اکثر مردم توانایی خرید خودروی صفر را نداشته و خودروی دسته دوم تهیه می کنند. قبل از خرید یک خودروی کارکرده و حتی صفر باید کارشناسی خودرو انجام شود تا سلامتی خودرو مشخص و قیمت دقیق آن محاسبه شود. با توجه به تجربه کارشناسان تابش خودرو، بیش از 90 درصد مراجعین به ما، قصد خرید خودرویی داشته اند که پس از بررسی مشخص شده نقص فنی موثری دارد. فروشندگان خودرو معمولا فقط به فکر فروش خودرو با بالاترین قیمت ممکن هستند و کم پیش میاید که در صحبت های آنان صداقت دیده شود. البته در بسیاری از موارد فروشندگان نیز از نقص خودروی خود اطلاع ندارند. همین دلیل بسیار مهمی برای انجام کارشناسی خودرویی است که قصد خرید آن را دارید.

 

کارشناسی خودرو با خیال راحت

کارشناسی خودرو را به چه کسی بسپاریم؟

همه ما دوست یا آشنایی داریم که در بحث اتومبیل وارد هستند. آن ها موارد زیادی را می توانند تشخیص دهند. ولی بسیاری از ایرادات خودرو با چشم قابل مشاهده نیست و حتما باید از دستگاه های خاص برای بررسی ماشین استفاده کرد. به عنوان مثال برای تشخیص رنگ خودرو از یک دستگاه ضخامت سنج استفاده می شود که ضخامت رنگ خودرو را محاسبه کرده و مشخص می کند که خودرو رنگ شدگی دارد یا خیر. یا ممکن است قسمتی از موتور خودرو آسیب دیده باشد که این مورد بدون تست با دستگاه های مخصوص امکان پذیر نخواهد بود. همچنین هزینه خرید این دستگاه ها بالا است و خرید آن برای افرادی که قصد خرید خودرو دارند، مقرون به صرفه نیست.

این دلایل کافی است تا حتما به یک شرکت معتبر کارشناسی خودرو مراجعه کنید.

انجام خدمات کارشناسی خودرو در محل

شما می توانید پس از تماس تلفنی یا ثبت اطلاعات خود در بخش درخواست کارشناسی خودرو، به تابش خودرو اعلام کنید که قصد استفاده از خدمات ما را دارید. پس از اطلاع از هزینه کارشناسی اتومبیل شما و پرداخت هزینه مربوطه، نزدیک ترین کارشناس ما به محل مورد نظر ارسال خواهد شد. حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیایید که حضور شخص خودتان به عنوان خریدار در محل الزامی است یا خیر؟

در اکثر اوقات خریداران ترجیه می دهند در محل حاضر شده و شخصا مراحل کارشناسی خودرو را مشاهده کنند و اطلاعات تکمیلی در خصوص خودرو را از کارشناسان دریافت کنند. اما اگر برای شما پیش آمد که به دلیل نداشتن زمان کافی قادر به حضور در محل کارشناسی نبودید، می توانید اطلاعات تماس فروشنده اتومبیل را در اختیار کارشناسان ما قرار داده تا با فروشنده هماهنگی ها لازم را انجام داده و پس از کارشناسی ماشین، گزارش را برای شما ارسال خواهیم کرد.

گزارش رسمی کارشناسی خودرو

ضمانت خودرو کارشناسی شده توسط شرکت

حال با چه اطمینان خاطری با شرکت های کارشناسی خودرو همکاری کنیم؟ آیا پس از کارشناسی، شرکت مربوطه ضمانتی هم می کند؟

در پاسخ به این سوالات باید گفت تمام شرکت های معتبر کارشناسی خودرو از تجربه کافی برخودار هستند و پس از انجام کارشناسی یک برگه شامل گزارش عملکرد اتومبیل و ضمانت به مشتریان ارائه می دهند. با توجه به استفاده از دستگاه های مجهز برای تست و بررسی ایرادات فنی اتومبیل ، اشتباهات انسانی در امر کارشناسی خودرو نزدیک به صفر است. همچنین کارشناسان تابش خودرو تمام مراحل آموزشی کارشناسی را گذرانده اند. همه این موارد موجب می شود تا شما با خاطری آسوده از خدمات تابش خودرو استفاده نمایید.

چه خودروهایی نیاز به کارشناسی خودرو دارند؟ آیا خودروهای صفر و خودروهای وارداتی هم نیاز به کارشناسی دقیق دارند؟

معمولا شرکت های خودرو سازی در دنیا بخشی برای کنترل کیفیت و تست خودرو و رعایت استانداردهای جهانی دارند و خودروهای خروجی آنها از سلامت کامل برخودار است. اما متاسفانه در کشور ما اینگونه نیست. ممکن است به دلیل بی دقتی کارگران خط تولید، خودرو آسیب ببیند. در این صورت شرکت های ایرانی خودرو را ترمیم کرده و به عنوان یک خودروی صفر به نمایندگان فروش تحویل می دهد. موارد بسیاری دیده شده که خودروی صفر خریداری شده آتش می گیرد و یا نقص فنی دارد. خودروهای وارداتی هم از این قائده مثتثنی نیستند.

خودروهای وارداتی را با کشتی حمل و نقل می کنند. در حین حمل و نقل ممکن است بدنه خودرو آسیب ببیند. آنها را نیز صافکاری و نقاشی کرده و به جای خودروی صفر می فروشند. همچنین افراد سودجویی هستند که خودروهای کارکرده خارجی را می خرند، کیلومتر آن را ریست کرده و پس از واکس و پولیش به عنوان خودروی صفر می فروشند. این تجارب طی چندین سال توسط مختصصان تابش خودرو به دست آمده و طبق آن حتما خودروی نو را کارشناسی کنید و از سلامت آن مطمئن شوید.