سیستم فوق العاده ترمز اضطراری

از سیستم فوق العاده ترمز اضطراری چه می دانید؟

اگر می خواهید از تصادفات رانندگی جان سالم به در ببرید کافی است اطلاعات لازم را درباره سیستم ترمز اضطراری بدانید شرکت سوئدی ولوو یکی از پیشگامان این فناوری در سال ۲۰۰۸ سیستمی به نام City Safety به تجهیزات خودرو اضافه کرده است . هدف این سیستم کاهش شدت تصادفات بوده و برای حفظ ایمنی و امنیت خودرو ها به وجود آمده است. هنگام مقایسه سیستم با سایر خودروهای مشابه بدون AEB متوجه شدند که تصادفات حدود ۲۳ درصد کمتر شده است. در این مقاله از تصادفی سعی داریم به بررسی ترمز اضطراری خودرو و نحوه کارکرد آن بپردازیم.

ترمز اضطراری خودرو چیست؟

یک نوع سیستم ایمنی در خودروهای جدید است که با استفاده از حسگرها می تواند مانع را تشخیص بدهد و به طور اتوماتیک باعث فعال شدن ترمز ماشین می شود. در نتیجه از برخورد با موانع جلوگیری می کند.. به طور کلی این سیستم در انواع پیشرفته قابلیت تشخیص هر گونه موجودات زنده، خودروها و دیگر موانع را دارد .

اهمیت استفاده از سیستم ترمز اضطراری

سیستم ترمز اضطراری AEB  قادر است از حوادث جدی ‌تر که احتمال صدمات شدید یا مرگ وجود دارد، پیشگیری می کند. کارشناسان اعلام کرده اند که AEB در طول ۱۰ سال، قادر است جان حداقل ۱۱۰۰ نفر و ۱۲۳ هزار مجروح را طی تصادفات نجات بدهد. در واقع نصب AEB روی خودروها منجر به کاهش ۳۸ درصدی تصادفات سپر به سپر در دنیای واقعی شده است.

مزایای ترمز اضطراری خودکار

مزیت های ترمز اضطرای خودرو شامل موارد زیر می شود:

  • افزایش دقت سیستم
  • ترکیب دو فناوری و استفاده از بیش از یک دوربین،
  • امکان شناسایی و تشخیص دقیق‌تر اجسام و موجودات سر راه خودرو
  • کاهش شدید احتمال تصادف و برخورد
  • تشخیص تفاوت بین انسان، دوچرخه و موتور و خودرو

انواع سیستم ترمز اضطراری

ترمز دستی : ترمز دستی خودرو را ثابت نگه می دارد . این ترمز با قفل کردن چرخ‌ های عقب باعث می‌شود تا خودرو از جای خود حرکت نکند و ایمنی آن و دیگر عابران تامین شود.

سیستم ترمز اضطراری : از مزایای ترمز اضطراری که به صورت خودکار عمل می‌کند می‌توان به کاهش خطر برخورد با مانع روبرو و افزایش قدرت توقف اشاره کرد.

نحوه عملکرد ترمز اضطراری اتوماتیک

ترمز اضطراری از فناوری کروز کنترل تطبیقی استفاده می‌کند و از آن برای بهبود ایمنی خودرو  استفاده می کند. همه سیستم های AEB مجهز به سنسورهای مختلف هستند که این سیستم با هشدار به راننده از راه هشدار صوتی یا در خودروهای پیشرفته به صورت ارسال پیام از تجزیه و تحلیل سیگنال و تصاویر آن ها در کامپیوتر خودرو شما عمل می کند و خطر احتمال وقوع برخورد را به ترمز می دهد. در این صورت حتی اگر راننده ترمز نکند، به خاطر بخش اتوماتیک این سیستم پیشرفته به ‌طور خودکار ترمزها فعال می شوند.

نحوه عملکرد ترمز اضطراری اتوماتیک برای سرعت پایین

برخی از سیستم های ترمز اضطراری فقط در سرعت های پایین کار می کند. این کار مانع از برخورد و تصادف در شهرها ترافیک سنگین می شود. به عنوان مثال می توان به سیستم ترمز اضطراری در خودروی مزدا می تواند به طور اتوماتیک خودرویی را که با سرعت کمتر از 18 مایل در ساعت حرکت می کند، متوقف کند تا از برخورد جلوگیری کرده یا سرعت را قبل از برخورد کاهش دهد. شرکت مزدا چندین سال پیش این فناوری را ارائه کرد. ما در حال حاضر این شرکت آن را با فناوری سیستم ترمز هوشمندی که در سرعت 90 مایل در ساعت نیز فعال می شود، جایگزین کرده است.

نحوه عملکرد ترمز اضطراری اتوماتیک برای سرعت های بالا

در اکثر موقعیت‌ هایی که خودرو در حال حرکت با سرعت بالاتر از حد نرمال است، سیستم امنیتی اتوماتیک ترمز اضطراری خودرو فقط می‌تواند سرعت خودروی شما را تا حد امکان کم کند به جای اینکه آن را به موقع متوقف کند تا از تصادفات جلوگیری شود.

از ABS تا ترمز خودکار

می توان گفت یکی از ابتدایی ترین پیشرفت در زمینه خودروسازی و ارتقای امنیت با معرفی سیستم ترمز ضد قفل یا همان ABS بوده است. این سیستم به راننده اجازه می‌دهد تا از نهایت قدرت ترمز‌ها بدون‌ آن‌که موجب قفل شدن آن‌ ها شود استفاده کند. بعدها ترکیب این سیستم با سیستم الکترونیکی کنترل پایداری (ESP) باعث شد تا عملکرد ترمز در مسیر‌های لغزنده و سرعت‌ها بالا در سر پیچ‌ ها ارتقا پیدا کند. به همین دلیل کمپانی ‌ها سیستم AEB را معرفی کردند..

چه زمانی باید از ترمز اضطراری استفاده کنید؟

همانطور که از نام آن پیداست، ترمز اضطراری برای مواقع اضطراری طراحی شده است. سیستم اولیه ایمنی شهری از سنسور لیدار استفاده می‌کرد. اما در حال حاضر سیستم ترمز اضطراری ماشین از تجهیزاتی مانند: رادار و دوربین و یا ترکیبی از این دو برای ترمزگیری در سرعت‌ های بالا بهره می برد. در صورتی که نتوانید خودروی خود را متوقف کنید، بهتر است که به آرامی ترمز دستی خودروی خود را بالا بکشید یا پدال ترمز را فشار دهید تا خودرو کاملاً متوقف شود.

  • هنگام پارک خودرو در سطوح دارای شیب : یکی از مواقعی که لازم است از ترمز اضطراری استفاده کنید، زمانی است که می خواهید ماشین خود را روی سطوح دارای شیب پارک کنید. درصورت پارک خودرو در سربالایی و چه در سراشیبی، باید از ترمز اضطراری استفاده کنید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما حرکت نخواهد کرد.
  • هنگام پارک خودرو روی سطح بدون شیب : بسیاری از کارشناسان خودرو می گویند هر زمان که ماشین خود را پارک می کنید، باید از ترمز اضطراری خودرو استفاده کنید. یکی از دلایلی که باید از ترمز اضطراری خودرو مکررا استفاده کنید، ترمز های اضطراری در صورت استفاده نشدن، ممکن است دچار زنگ زدگی شود. این موضوع باعث اختلال در کارکرد ترمز خودرو در مواقع اضطراری به خوبی خواهد شد.
  • در صورت نشتی مایع ترمز :  اگر مایع ترمز نشت کند ترمزهای هیدرولیکی قدرت خود را از دست می دهند. در این صورت می توانید به آرامی ترمز دستی خودرو را بالا ببرید تا وسیله نقلیه خود را در مواقع اضطراری کنترل کنید. با این وجود ترمزهای دستی برای نگه داشتن خودروی شما در یک مکان ثابت طراحی شده‌ اند و خودروی در حال حرکت را متوقف نمی‌کنند. در واقع ترمز دستی فقط بر روی نگه داشتن چرخ ‌های عقب متمرکز است. در صورت نداشتن دسترسی به گزینه های دیگر، استفاده از ترمز دستی انتخاب خوبی است.
  • هنگام تعویض لاستیک پنچر شده : کارشناسان خودرو پیشنهاد کرده اند که ترمز اضطراری در هنگام تعویض لاستیک پنچر استفاده کنید. این کار دارای اهمیت بسیاری می باشد، زیرا باعث می‌شود چرخ‌ های عقب خودرو در حین تعویض لاستیک نچرخند.
  • هنگام پارک کردن نزدیک ماشین های دیگر : اگر در نزدیکی خودروی دیگری پارک می‌کنید، از ترمز اضطراری استفاده کنید. این کار مانع از حرکت کردن خودروی شما و برخورد با ماشین های دیگر می شود.

آیا باید اتومبیلی مجهز به AEB خریداری کنید؟

یکی از اصلی ترین معایب ترمز اضطراری خودرو هنوز این سیستم به راننده احتیاج دارد تا عملکرد خود را انجام دهد و در صورت عدم دخالت راننده هیچ عمللکردی نخواهد داشت. هم چنین سیستم ترمز اضطراری خودرو در شرایط بارش برف یا باران عمل نمی کند. در شرایط بارانی یا برفی هرگز نباید از این سیستم استفاده کنیدچون در این صورت چرخ‌ های عقب قفل می‌شوند و کنترل ماشین خود را از دست خواهید داد. این کار منجر به صدمات جبران ناپذیری خواهد شد.

اگر به امنیت جان خود و خانواده خود اهمیت می دهید، می توانید خوردویی خریداری کنید که مجهز بهAEB  باشد تا استفاده از این سیستم تعداد دفعات تصادفات احتمالی را به حداقل برساند. همان طور که در این مقاله ذکر شد AEB میزان تصادفات و تلفات ناشی از تصادف جاده ای را کاهش می‌دهد. امید داریم در آینده همه خودروها از این سیستم بهره مند شوند. اگر هر گونه سوال یا نظری درباره سیستم اضطراری خودرو دارید می توانید در بخش کامنت ها آن را با خوانندگان ما در میان بگذارید.  اگه قصد دارید خودرو تصادفی خود را با بهترین قیمت به فروش برسانید، همین الان با کارشناسان ما در ارتباط باشید زیرا این مجموعه بهترین مرکز خرید ماشین تصادفی در تهران و دیگر شهرها است.

به این مطلب امتیاز دهید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.