نکات اجاره خودرو

بررسی نکات کلیدی که باید قبل از اجاره خودرو به آن توجه کنید!

آیا قصد اجاره خودرو را دارید اما نمی دانید شرایط تحویل و عودت خودرو چگونه است؟ یا نیاز به خرید بیمه آسیب و خسارت از آنها است؟ از شرایط بازگشت خودرو یا شرایط خسارت خودرو بی خبر هستید؟ هزینه های مربوط به تحویل دیرتر از موعد چه میزان است؟ باید قبل از اجاره کردن خودرو، تمامی  نکات اجاره خودرو را بدانید.

این مقاله از تصادفی به باید و نباید های اجاره خودرو می پردازد تا بتوانید از مشکلات و نگرانی‌ های احتمالی در طول سفر با خودروی اجاره‌ای جلوگیری کنید و تجربه ‌ای امن و بی‌ دغدغه داشته باشید.

⬇️نمونه متن قرارداد اجاره خودرو⬇️

راهنما جامع اجاره ماشین که بهتر است بدانید!

نکات اجاره کردن خودرو شامل موارد حقوقی و موارد فنی خودرو می شود که لازم است قبل از انجام هر کاری با این موارد آشنا شوید:

نکات حقوقی قبل از اجاره خودرو

در ادامه به نکاتی می پردازیم که لازم است قبل از اجاره خودرو با آن ها آشنا شوید که ندانستن آن ها می تواند برای شما هزینه اضافی و خسارت به همراه  داشته باشد:

1. قرارداد اجاره خودرو

کلیه ضوابط و شرایط قرارداد را مطالعه کنید. در داخل این قرارداد می بایستی جزئیاتی مانند هزینه ها مدت زمان اجاره خودرو و شرایط بازگشت آن را به خوبی قید شده باشد. هم چنین بایستی مطمئن شوید که محدودیت مسافت در قرارداد ذکر شده است یا خیر.

2. بیمه خودرو

خرید بیمه یکی از مراحل اجاره خودروست که بایستی خیلی به آن دقت کنید به خصوص اگر خودرویی که قصد اجاره آن را دارند لوکس و قیمتی باشد تا در صورت بروز مشکل مانند: خسارت های کلی و جزئی، سرقت یا تصادف بیمه بخشی از خسارت را پرداخت کند.

بنابراین لازم است که در زمان اجاره خودرو، بیمه مناسبی از موسسه مربوطه دریافت کنید. اگر بیمه مناسبی را انتخاب نکنید؛ ممکن است دچار چالش‌ های ناشی از عدم پوشش خسارات شوید.

3. مدارک و مستندات

راهنما جامع اجاره ماشین

ارائه برخی از مدارک جزء نکات ضروری در اجاره خودرو محسوب می شود. برخی از شرکت ها از شما مدارکی مانند چک و یا سند ملکی طلب می کنند. توصیه می کنیم برای اجاره خودرو به موسساتی مراجعه کنند که شرایط ساده‌تری را برای مشتریان خود در نظر می‌گیرند.

 

4. تعیین نوع خودروی اجاره ‌ای

 برای تعیین نوع و مدل خودرو باید به هدف خودتان توجه کنید. به عنوان مثال اگر قصد انجام یک سفر خانوادگی با خودرو را دارید؛ بهتر است یک ماشین جادار و مناسب سفر انتخاب کنید.

5. نوع سرویس

شما می‌توانید یک خودرو را با راننده یا بدون راننده اجاره کنید. اگر قصد دارید افراد دیگری نیز از خودرو استفاده کنند، مطمئن شوید که اطلاعات آن ‌ها نیز در قرارداد ذکر شده‌ باشد. هم چنین کارت ملی، گواهینامه و مبلغ افزوده بابت هر راننده اضافی را نیز بایستی در نظر بگیرید.

6. میزان بودجه جهت اجاره ماشین

بیشتر شرکت هایی که خودرو اجاره می دهند طیف گسترده ای از خودروهای سواری شاسی بلند اسپرت و کروک و غیره را بسته به نیازتان در اختیار شما قرار می دهند هر کدام تعرفه خاص خود را دارند. یکی از نکات رنت ماشین اطلاع از هزینه اجاره خودروست. بنابراین بهترین اقدام این است که بر اساس بودجه ای که در اختیار دارید، خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

7. مدل خودرو برای اجاره ماشین

انواع مختلفی از خودرو بر اساس بدنه وجود دارد. خودروهای بدنه کروک برای استفاده دو نفر، خودروهای سدان برای خانواده ‌های کم جمعیت و خودروهای شاسی بلند نیز برای خانواده ‌های پرجمعیت مناسب می باشد. بنابراین شما باید ابتدا نوع بدنه خودرو را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید و سپس مدل‌ های متنوع خودرو در آن گروه خاص اجاره کنید.

8. سیاست سوخت

معمولا شرکت هایی که خودرو اجاره می دهند ماشین را با باکی پر از بنزین تحویل می دهند . برای همین هنگام تحویل و بازگشت خودرو می بایست همان مقدار سوخت مصرف شده بازگردانده شود.

9. سهولت در تحویل و عودت خودرو

نحوه تحویل و عودت خودرو یکی دیگر از نکات اجاره خودرو به شمار می رود. اکثر موسساتی که شرایط تحویل بسیار ساده‌ ای دارند، خودرو در محل تعیین شده از سوی مشتری تحویل می گیرند. یعنی نیازی نیست که شما برای تحویل خودرو، جا به‌ جایی داشته باشید و زمان صرف کنید. البته گاهی امکان عودت خودرو در محلی که خود مشتری حضور دارد نیز امکان‌پذیر است.

10. محدودیت مسافت طی شده

دقت کنید که در متن قرارداد، چه مقدار مسافت به عنوان کیلومتر مجاز برای شما درنظر گرفته شده است. از آن جایی که خودروهای اجاره ‌ای محدودیت مسافت طی شده دارند. در صورتی که بیشتر از مقدار مسافت تعیین شده را طی کنید می بایست هزینه مازادی را بر اساس مقدار کیلومتر اضافه ‌ای متحمل شوید. پس بی توجهی به این نکات اجاره خودرو در زمان عودت خودرو، شما را مشمول هزینه ‌های پنهانی می کند که از قبل فکرش را هم نمی‌کردید.

نکات مهم فنی خودرو قبل از اجاره خودرو

نکات مهم فنی خودرو قبل از اجاره خودرو

بعد از اینکه خودروی اجاره ای را تحویل گرفتید و از تمام نکات حقوقی اجاره کردن خودرو اطلاع پیدا کردید، می بایست خودرو را از لحاظ فنی را بررسی کنید:

1. روشن کردن خودرو

مطمئن شوید که خودرو مجهز به سیستم استارت بدون کلید باشد. به صدای موتور و سیستم‌ های فنی توجه کنید. اگر متوجه صدای غیرعادی شنیدید، می بایست هر چه سریعتر به کارشناسان شرکت اجاره خودرو اطلاع بدهید و میزبان را در جریان بگذارید.

به علائم هشدار روی داشبورد نگاه کنید و هر گونه علامت هشداری مانند چراغ چک موتور را جدی بگیرید. چنانچه متوجه روشن شدن چراغ چک، به مسئولان مؤسسه اطلاع بدهید.

2. روشن کردن سیستم تهویه یا گرمایش

  • با محل قرارگیری کلیدها آشنا شوید.
  • دریچه‌ ها را در موقعیت دلخواه خود تنظیم کنید.
  • چک کنید که آیا تنظیمات دما و فن به درستی کار می‌کنند یا خیر.

به بو های غیرعادی توجه کنید. اگر بوی ناخوشایندی در خودرو به مشام می رسد، درخواست‌ تان را لغو کنید یا از شرکت مربوطه اجاره خودرو بخواهید ماشین را عوض کنند.

3. بررسی داشبورد

مطمئن شوید که کارت ثبت خودرو در داشبورد وجود دارد.دفترچه راهنمای مالک در خودرو را مطالعه کنید. در غیر این صورت اگر عملکرد چیزی برای شما مبهم بود، از مسئول اجاره یا میزبان سؤال بپرسید یا جستجوی سریعی آنلاین بر اساس برند و مدل خودرو انجام دهید. آدرس و شماره تلفن اضطراری آژانس اجاره خودرو را همراه داشته باشید.

4. بررسی نشانگر سوخت

بررسی کنید که مخزن سوخت در کدام سمت خودرو قرار دارد؟  نحوه باز کردن درب مخزن سوخت چگونه است. آیا دکمه یا اهرمی برای باز کردن درب مخزن سوخت داخل خودرو وجود دارد؟

5. آشنایی با ویژگی‌ های ایمنی

اگر خودروی اجاره ای شما کروز است آیا مجهز به کنترل استاندارد است یا کروز کنترل تطبیقی دارد؟” کلید ها و تنظیمات آن کجا قرار گرفته است؟ همه این موارد را می بایست چک کنید. چنانچه خودرو مجهز به تشخیص نقاط کور است نحوه استفاده از آن را حتما یاد بگیرید. هم چنین دانستن نحوه استفاده از ترمز دستی یا دوربین های پشتیبان یا سنسور های ایمنی خودرو نیز از جمله مهم ترین نکات اجاره خودرو هستند

6. بررسی نمای بیرونی

  •  در صورتی که خودرو فرورفتگی، خراش یا خط خوردگی داشت از آن‌ها عکس بگیرید.
  •  بررسی کنید که پلاک خودرو سالم و برچسب‌ های ایمنی آن به روز باشند.
  • باد لاستیک ها و سایش یکنواخت آن ها  را چک کنید

7. باز کردن صندوق عقب

نحوه باز کردن صندوق عقب را بدانید. دکمه باز کردن را پیدا کنید و ببینید صندوق عقب روی کلید یا روی داشبورد یا خود صندوق عقب قرار دارد. آیا لاستیک زاپاس به طور کامل باد شده و سالم است؟ جک و آچار چرخ در صندوق عقب موجود است؟ خودرو مجهز به تجهیزات لازم مانند یخ تراش زنجیر چرخ یا برف پا کن در شرایط آب و هوای زمستانی است.

8. تست چراغ ‌ها

  • بررسی کنید که  چراغ‌ های جلوی خودرو چگونه روشن می شوند؛ به صورت خودکار یا به صورت دستی.  
  • هم چنین  نور بالا، کنترل ‌های چراغ جلو، چراغ خطر و چراغ داخلی کجا قرار گرفته اند.

9. تنظیم صندلی و آینه ‌ها

مطمئن شوید در صندلی راحت هستید  . زاویه پشتی صندلی و حمایت کمری تنظیم کنید. صندلی خود را به گونه ‌ای تنظیم کنید که به راحتی به پدال ‌های گاز و ترمز دسترسی و دید واضحی به اطراف داشته باشید. از درست کار کردن آینه ‌های بغل، تنظیم آینه ‌های جانبی و دید عقب اطمینان حاصل کنید. و هر گونه نقطه کور را بررسی کنید

10. آزمایش سیستم‌ های مالتی مدیا و ناوبری

با کنترل‌های سیستم صوتی آشنا شوید و تنظیمات آن را به دلخواه خود انجام دهید. پورت‌های USB را پیدا کنید و بلوتوث دستگاه را به ان متصل کنید. آیا خودرو GPS دارد؟ مقصد خود را قبل از حرکت وارد کنید.

11.: بررسی سابقه شرکت اجاره ماشین

در زمینه اجاره خودرو موسسات و شرکت زیادی فعالیت می کنند و هر کدام از آن ها مدعی هستند که بهترین خدمات را ارائه می دهند. پس می بایست قبل از انجام هر اقدامی، اول با بررسی دقیق سابقه، اعتبار آنها را بسنجید شرکت خوشنامی را برای دریافت این خدمات پیدا کنید.

مجموعه تصادفی بهترین مرکز خرید و فروش ماشین های تصادفی

در این مطلب از مجموعه تصادفی به بررسی نکاتی که باید در حین کرایه ماشین بدانید پرداخته ایم. شما ممکن است برای سفر یا برای جشن عروسی نیاز به اجاره ماشین داشته باشید. با دانستن این نکات دیگر نگران اتفاقی نیستید. مرکز تصادفی بهترین خریدار خودرو تصادفی یا چپی خارجی با بهترین قیمت است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.