تعویض-پلاک-ماشین-تصادفی

آیا ماشین تصادفی تعویض پلاک می شود ؟

سوالی که هنگام فروش ماشین تصادفی برای افراد پیش می آید این است که ماشین تصادفی تعویض پلاک می شود. در جواب این سؤال باید گفت بله اما مراحلی را باید طی کنید که در ادامه مقاله به آنها پرداخته ایم. زمانی که ماشین شما تصادف می کند و آسیب می بیند، علاوه بر هزینه های تعمیر و بازسازی، یکی از موضوعاتی که با آن مواجه می شوید، افت ارزش ماشین بعد از تصادف است. بیشتر افراد احساس میکنند بخش زیادی از سرمایه شان را از دست داده اند و ماشین تصادفی ارزش قبل را ندارد و امکان به مشکل برخوردن هنگام فروش ماشین تصادفی تهران نیز است. ما در این مقاله می خواهیم نکاتی درباره چگونگی تعویض پلاک ماشین تصادفی به شما بگوییم.

10 مرحله تعویض پلاک خودرو تصادفی

 1. مراجعه به سایت راهور و دریافت نوبت
 2. ورود به مراکز و دریافت قبض ورودی پارکینگ
 3. تحویل مدارک به باجه مشخص شده در برگه نوبت دهی
 4. اخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تعیین شده
 5. ارائه گواهی عدم خلافی در صورت داشتن تخلف
 6. مراجعه به دفتر مربوطه جهت دریافت تاییدیه نقل و انتقال و سند مالکیت خودرو
 7. تحویل پلاک قدیم و اخذ پلاک جدید
 8. مراجعه به محل مربوط جهت فک پلاک خودرو
 9. مراجعه به محل نصب جهت نصب پلاک خودرو
 10. مراجعه به در خروج با ارائه قبض ورود به پارکینگ و خروج از مرکز تعویض پلاک

 • نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک

شما برای تعویض پلاک خودرو تصادفی باید به سامانه نوبت دهی اینترنتی مراکز شماره گذاری پلاک خودرو مراجعه کنید. با وارد شدن به سامانه نوبت دهی اینترنتی با انتخاب استان، شهر و نوع وسیله نقلیه با مشاهده لیست مراکز تعویض پلاک شهر مورد نظر میتوانید مرکز مورد نظر و روز و ساعت مراجعه را انتخاب کنید.

 • مدارک لازم برای تعویض پلاک خودرو تصادفی

مدارکی که فروشنده خودرو باید در اختیار داشته باشد شامل: اصل کارت ماشین، اصل سند خودرو، اصل شناسنامه و کارت ملی صاحب خودرو، برگه تسویه حساب خلافی و عوارض خودرو، اصل بیمه نامه های خودرو، اصل آخرین کارت معاینه فنی خودرو و ارائه برگه های پرداخت بهای انتقال پلاک می باشد.

مدارکی که خریدار خودرو باید به همراه داشته باشد شامل: اصل شناسنامه و کارت ملی، اصل و کپی مدارک احراز محل سکونت و حضور خریدار یا نماینده قانونی  می باشد.

 • آدرس مراکز تعویض پلاک خودرو

مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو به عنوان آخرین مرحله نقل و انتقال خرید و فروش خودرو تصادفی یکی از مهمترین اقداماتی است که در معامله خورد باید انجام شود.

 

مراحل انتقال سند خودرو تصادفی

مراحل-انتقال-سند-خودرو-تصادفی

بعد از نحوه تعویض پلاک ماشین تصادفی، خریدار و فروشنده به عنوان طرفین معامله به دفترخانه مراجعه کرده و اقدام به تنظیم سند قطعی می کنند.

از جمله مدارک لازم در زمان انتقال سند خودرو تصادفی باید به همراه داشته باشید، برگه سبز جدید، تاییدیه انتقال خودرو صادر شده از مرکز تعویض خودرو، اصل مدارک شناسایی طرفین، بیمه نامه شخص ثالث، کارت سوخت خودرو، اسناد مالکیتی خودرو و برگه مفاصا حساب پرداختی عوارض سالانه شهرداری صادره از دفاتر خدمات الکترونیک شهر یا شهرداری می باشد.

 

هزینه انتقال سند خودرو تصادفی

 1. هزینه حق الثبت و مالیات نقل و انتقال
 2. هزینه حق التحریر

اصولا هزینه های مربوط به دولت را فروشنده پرداخت می کند و هزینه دفترخانه، بین فروشنده و خریدار تقسیم می شود، البته در صورت توافق بین طرفین هنگام عقد قرارداد، پرداخت ها طبق توافق انجام می شود.

 

چه خودرو هایی تعویض پلاک نمیشوند؟

 • خودرو های بدون اصالت
 • خودروهایی که در سانحه تصادف آسیب های بالایی دیده باشند
 • خودرو توقیفی
 • خودرو های متعلق به افراد ممنوع المعامله
 • خودرو های دو تکه
 • خودرو های ناامن و خودروهایی که به لحاظ فنی مشکلی دارند

در طریقه تعویض پلاک ماشین تصادفی طبق گفته ناجا خودروهایی که بیش از 60 درصد آسیب دیده باشند، فک پلاک می شود. برای معامله ی این مدل خودرو ها حتما باید قبل از معامله تعویض شوند، اگر خودرو تصادفی شما بیش از 60 درصد آسیب دیده باشد و از خودرو های تولید داخلی باشد باید به نمایندگی های مجاز مراجعه کنید.  در زمان مراجعه اگر اتاق خودروهایی که به شدت آسیب دیده اند تعویض نشده باشد، پلیس مجوز نقل و انتقالات را صادر نمی کند.

 

نحوه قیمت گذاری خودرو تصادفی چگونه است؟

نحوه-قیمت-گذاری-خودرو-تصادفی

کارشناسان این حوزه می گویند که قیمت خودروی تصادفی تا حد زیادی در گروی قیمت صفر ماشین و کارکرد آن است. باتوجه به نوع خسارات به خودروی دسته دوم، از قیمت خودروی دست دوم کم می شود. برای مثال خودرو رنگ شده بیشترین افت قیمت را داشته و بعد از آن آسیب های موجود در سقف خودرو افت قیمت بیشتری برای خودرو به همراه دارد. هر خریداری قبل از خرید خودرو باید به روش تعویض پلاک خودرو تصادفی توجه لازم را داشته باشد تا مشکلی در هنگام خرید برایتان پیش نیاید.

افت قیمت بر اثر آسیب دیدگی خودرو در تصادف از عقب، خراب شدن شاسی یا آسیب به ستون های بغل سقف هم حدودا یکسان است. آسیب دیدگی قطعاتی چون گلگیر و درها در صورت سالم بودن در قسمت هایی مانند شاسی و سقف کمترین افت قیمت را برای خودرو تصادفی به همراه دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.