محاسبه مالیات خودروهای لوکس

روش محاسبه مالیات خودروهای لوکس چگونه است؟

با توجه به افزایش چشمگیر خودروهای لوکس رئیس سازمان امور مالیاتی، درباره مالیات خودروهای لوکس عنوان کرده است در سال 1402، 520 هزار خودرو لوکس شناسایی شده که اقدامات مربوط به محاسبه مالیت خودروهای لوکس به سرعت در دستور کار این سازمان قرار گرفته است. به همین دلیل این مقاله از تصادفی سعی داریم به راهنمای محاسبه مالیات ماشین های لوکس بپردازیم. اگر خودروی لوکس دارید و می خواهید بدانید که امور مالیاتی کشور چه نرخی برای مالیات خودرو در نظر گرفته است و چگونه محاسبه می شود این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

مالیات خودرو لوکس در سال 1403 چقدر است؟

قانون مالیات خودرو لوکس در انتهای سال ۱۳۹۹ تصویب و در سال ۱۴۰۰ هم اجرایی شد. مطابق این قانون، خودروهایی لوکس محسوب می شوند که ارزش کلی آن ها در هر سال از یک مبلغ مشخص بیشتر باشد. بر طبق این قانون مالیات، اگر مالک خودرویی بیشتر از یک خودرو داشته باشد و مجموع ارزش تمامی خودروهای او بیشتر از سقف مشخص شده برای خودروهای لوکس باشد، باید مالیات پرداخت کنند.

طبق قانون بودجه در سال 1403، خودروهای سواری و وانت دو کابین با پلاک شخصی که قیمت روزشان بیش از 3.5 میلیارد تومان باشد، مشمول مالیات یک درصدی می‌شوند. این مالیات برای حمایت از تولید و تنظیم بازار خودرو وضع شده است. مبنای محاسبه این مالیات، قیمت روز خودرو تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور است. در نظر داشته باشید که خودروهایی با ارزش کمتر از 3.5 میلیارد تومان از این مالیات معاف هستند. در این قانون، ارزش خودروهایی که متعلق به یک فرد و فرزندان زیر ۱۸ سال و حتی فرزند محجور هم باشد، محاسبه خواهد شد. به جز ارزش نهایی خودرو سال تولید هم در محاسبه درصد مالیات تاثیر خواهد گذاشت.

شرایط و قوانین نرخ مالیات خوردوهای لوکس

نحوه محاسبه مالیات خودروهای لوکس

شرایط و قوانین پرداخت مالیات خودروهای لوکس به شرح زیر می باشد:

 • مالکانی که چندین خودرو با ارزش بیشتر از سقف تعیین‌ شده در سال 1403 را داشته باشند، مشمول مالیات خواهند بود.
 • افرادی که چندین خودرو با ارزش کمتر از سقف تعیین ‌شده دارند مشمول پرداخت مالیات نخواهند شد؛
 • تمامی دارنندگان خودروهای لوکس تا پایان بهمن ماه هر سال فرصت دارند تا مالیات خودروهای تحت تملک خود و فرزندان زیر ۱۸ سال را بپردازند.
 • مالیات خودروهای لوکس بر اساس تاریخ ساخت آن ها یا تاریخ واردات و همین‌ طور بر اساس قیمت روز خودرو تعیین و برآورد می شود.
 • مالیات ماشین ‌های لوکس تنها بر اساس نام مالک اصلی تنظیم می‌شود. نام مالک باید در شناسنامه خودرو نوشته شود.
 • مجموع ارزش خودروهای لوکس تحت تملک یک فرد مالیات خودرو را تعیین نخواهد کرد.
 • خودروهای سواری و وانت‌ های ۲ کابینه که مالک حقیقی و حقوقی و شماره انتظامی دارند و قیمت آن ها بیشتر از ارزش تعیین ‌شده باشد، مشمول مالیات ۱ درصدی می شوند.
 • دولت با توجه ‌به شرایط اقتصادی کشور می ‌تواند هر ۳ سال یک بار، نرخ مالیات مشخص شده را افزایش یا کاهش دهد.
 • کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی تا بدهی مالیانی خود را پرداخت نکنند، نمی توانند نقل و انقال خودروهای مشمول مالیات را انجام دهند.

نرخ مالیات با توجه به ارزش خودرو

نرخ مالیات ‌به ارزش خودرو بستگی دارد. اگر ارزش خودرویی بیشتر از 3.5 میلیارد تومان باشد، با توجه ‌به بازه قیمتی خودرو و سال ساخت، مالیات آن می ‌تواند از ۱ تا ۴ درصد باشد.

استعلام مالیات خودروهای لوکس چطور انجام می شود؟

پس از استعلام مالیات خودرو لوکس می‌توانید از طریق راه های زیر که در بخش بعدی معرفی می‌شوند، برای پرداخت اقدام کنید.

 • سایت خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی

استعلام مالیات از my.tax

وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی شوید. آدرس سایت آدرس my.tax.gov.ir می باشد. در این سایت اطلاعات کاملی از بدهی‌ های مالیاتی دریافت کنید. در این سامانه می توانید علاوه ‌بر استعلام مالیات خودرو لوکس پرداخت آنلاین مالیات را هم انجام دهید.

 • سایت شهرداری استان محل سکونت

وارد بخش مربوط به مالیات خودرو در سایت شهرداری استان محل سکونت خود شوید. این روش یک استعلام اینترنتی است و نیاز نیست به این مرکز به صورت حضوری مراجعه کنید. بنابراین می‌توانید در کوتاه‌ ترین زمان ممکن برای محاسبه آنلاین مالیات خودرو ی خود را انجام دهید. در سایت شهرداری استان محل سکونت خود، وارد بخش عوارض خودرو شوید.

 • سایت تهران من

سایت تهران من هم بخشی را برای استعلام بدهی عوارض سالیانه خودرو در نظر گرفته است. بنابراین با ورود به این سایت از قسمت خودرو و طرح ترافیک می ‌توانید برای استعلام اقدامات لازم را انجام دهید.

اعتراض به محاسبه مالیات خودرو لوکس

نرخ مالیات خودروهای لوکس

امکان اعتراض به مالیات خودروهای لوکس وجود دارد شما می توانید درصورت اینکه مالیات تعیین شده برای او درست محاسبه نشده وارد درگاه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی مراجعه و برای اعتراض به مالیات خودرو لوکس خود اقدام کنند.

برای اعتراض کافی است در مرحله ۴ ثبت ‌نام و تکمیل پروفایل در درگاه خدمات الکترونیکی سازمان امور مالیاتی، اعتراض خود را ثبت کنید.

مدارک لازم برای صدور اظهارنامه مالیاتی خودروهای لوکس

خریداران این خودروها باید قبل از حواله پول اظهارنامه مالیاتی را از فروشنده دریافت کنند این مدارک عبارتند از:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • برگ سبز خودرو
 • مدارک شناسایی مالکیت خودرو ( سند قطعی یا بنچاق، وکالت ‌نامه، سند شرکت خودرو، برگ ترخیص از گمرک قرارداد اجاره به شرط تملیک، و نامه مزایده)

نحوه پرداخت مالیات خودرو لوکس

برای پرداخت مالیات تعیین شده برای خودروی لوکس خود کافی است از طریق راه های زیر اقدام کنید:

پرداخت از طریق سامانه مالیات خودروهای لوکس

از چند طریق می توانید مالیات خوردو لوکس خود را بپردازید وارد سامانه مالیات به آدرس expcar.tax.gov.ir ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی کشور می‌شوید. در صورتی که قبلا ثبت ‌نام کرده ‌اید، باید گزینه ورود را انتخاب و سپس کد ملی، شناسه ملی یا کد فراگیر را وارد نموده و کلمه عبور انتخابی را حک کنید. پس از تایپ تصویر امنیتی باید دکمه ورود به پنل کاربری را انتخاب کنید. در داشبورد مالیاتی، وضعیت مالیاتی شما نشان داده می‌شود. چنانچه بدهی مالیاتی داشته باشید، در ابتدای صفحه نمایش و در کادری نارنجی رنگ، با شما داده می ‌شود.

برای پرداخت آنلاین مالیات ماشین ‌های لوکس در صفحه ورود به سامانه مالیات گزینه پرداخت الکترونیک را انتخاب کنید. با توجه ‌به نوع شناسه ‌ای که برای پرداخت در اختیار دارید، می‌توانید یکی از گزینه‌ های شناسه قبض/ پرداخت یا شناسه ۳۰ رقمی نسیم را انتخاب و سپس شناسه را در کادر مربوطه وارد و پس از نوشتن کلمه امنیتی، گزینه بررسی شناسه را انتخاب کنید. در این مرحله، اطلاعات مالیاتی نمایش داده می‌ شود؛ در صورتی که اطلاعات کامل باشد می توانید مالیات خود را بپردازید.

پرداخت حضوری مالیات ماشین‌های لوکس

در صورتی که می خواهید به شکل حضوری مالیات را پرداخت کنید و دسترسی به اینترنت برایتان فراهم نیست. کافی است به دفتر پیشخوان دولت در نزدیکی محل زندگی خود مراجعه کنید و مدارکی مانند کارت ملی، برگ سبز یا کارت خودرو را ارائه دهید تا بتوانید مالیات خودروی لوکس خود را پرداخت کنید.

پرداخت مالیات نقل و انتقال خودروهای لوکس صفر

بر اساس قانون سازمان امور مالیاتی کشور، مسئولیت پرداخت اولین مالیات نقل و انتقال خودروهای صفر که تولید داخل یا مونتاژ داخل هستند، بر عهده خودروسازان داخلی است. برای خودروهای وارداتی نیز بایستی نمایندگان رسمی شرکت‌ های خودروسازی خارجی یا واردکنندگان مسئولیت اولین پرداخت مالیات نقل و انتقال را انجام دهند.

شرایط مالیات خودروهای لوکس تصادفی

راهنمای کامل نحوه محاسبه مالیات

بعد از تصویب قانون مالیات خودروهای لوکس یک سری ابهامات در خصوص مالیات خودرهای لوکس تصادفی به وجود آمده است. همان طور که گفته شد ارزش یک خودروی لوکس تصادفی کمتر از یک خودرو صفر محاسبه خواهد شد. در نتیجه نرخ مالیات این نوع خودروها هم بر اساس ارزش نهایی آن ها تعیین می‌ شود. درست است که بعد از تصادف ارزش خودروهای لوکس به شدت افت می کند اما قانون مالیات برای ماشین های لوکس همان چنان برقرار است. مالکانی که خودروی لوکس تصادفی دارند از ارزش ریالی خودروشان کم می شود. برای همین بایستی با ارائه مدارک لازم و دلایل محکم به اداره مالیات مراجعه کنند.

خرید بیمه بدنه خودروهای لوکس

در این مقاله به محاسبه مالیات خودروهای لوکس پرداخته شد. قطعات خودروهای لوکس بسیار گران ‌قیمت و هزینه تعمیرات آن ها نیز یک مبلغ گزاف می باشد بهترین کار برای جبران خسارت های ناشی از تصادف داشتن بیمه بدنه است هم چنان با توجه نرخ ۱ درصدی تا ۴ درصدی مالیات بر خودرو لوکس این مورد یک الزام محسوب می شود. برای رفع صدمات و خسارت به خودروهای لوکس مالکان این خودروها بیمه بدنه مقدار از هزینه های تعمیر را پوشش می دهد و مالیات پرداختی خود را به نحوی جبران می کنند. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت کامنت کاربران ثبت کنید. مرکز تصادفی، بهترین مرکز برای خرید و فروش ماشین تصادفی است که با بهترین قیمت خودرو تصادفی شما را خریداری می کند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.