آیا بیمه بدنه ماشین قابل انتقال است ؟

آیا بیمه بدنه ماشین قابل انتقال است ؟

بیمه بدنه کردن ماشین به ما کمک می ‌کند تا خسارت ‌هایی که ممکن است در اثر تصادفات یا حوادث غیر منتظره به خودرو وارد شود و هزینه ‌هایی که پیش‌ بینی نکرده‌ ایم، را جبران کنیم.

اگر شما نیز این نوع بیمه را خریداری کرده اید و حالا  قصد فروش خودروی خود را دارید، با توجه به شرایط شما و شرکت بیمه، انتقال بیمه بدنه ممکن است امکان‌ پذیر باشد یا نباشد. اینجاست که موضوع انتقال بیمه بدنه ماشین اهمیت زیادی پیدا می کند.

در این مقاله، تلاش می کنیم تا این موضوع را که ” آیا بیمه بدنه ماشین قابل انتقال است؟ ” را به دقت بررسی کرده و اطلاعات مورد نیاز در رابطه با شرایط و روش های انتقال بیمه بدنه خودرو را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید و فروش خودرو تصادفی تنها کافیست به سایت تصادفی مراجعه نمایید.

 

آیا بیمه بدنه خودرو قابل انتقال است؟

در پاسخ به این سوال که ” آیا بیمه بدنه ماشین قابل انتقال است؟ ” باید بگوییم که بله! یکی از روش ‌های انتقال بیمه بدنه، انتقال بیمه بدنه به خودرو جدید است. تغییر شرکت بیمه، فروش خودرو و خرید یک خودروی جدید، خرید خودروی صفر و انتقال تخفیفات عدم خسارت از خودروی قبلی به خودروی جدید از جمله دلایلی هستند که باعث انتقال بیمه بدنه ماشین می شوند.

 

انتقال بیمه بدنه به خودرو دیگر

یکی از روش ‌های انتقال بیمه بدنه خودرو، انتقال آن به خودرو جدید است. اگر می‌ خواهید خودروی خود را بفروشید و به خودروی دیگری تعویض کنید، می ‌توانید ظرف مدت ۲۴ ساعت از فروش خودرو با رضایت مالک جدید، بیمه بدنه را به خودرو جدید منتقل کنید. در این حالت اهمیتی ندارد که خودروی شما صفر باشد یا نه؛ بیمه بدنه قابل انتقال خواهد بود.

راهنمای کامل نحوه انتقال بیمه بدنه خودرو (راهنمای گام به گام)

برای انجام هر کاری، طی مراحل مشخص در زمان مناسب بسیار حیاتی است. انتقال بیمه بدنه نیز نیاز به طی کردن مراحل خاص در زمان مناسب دارد. هر شرکت بیمه دستورالعمل ‌های خاص خود را برای انتقال بیمه بدنه ماشین دارد؛ اما به طور کلی، نحوه بیمه بدنه خودرو به شرح زیر است:

گام اول: ابتدا به همراه مدارک مورد نیاز به شعبه یا نمایندگی واحد صدور بیمه مراجعه کنید.

گام دوم: فرم درخواست انتقال بیمه بدنه را پر کنید. (یا می‌ توانید این درخواست را با ارسال یک نامه به شرکت بیمه مطرح کنید.)

گام سوم: پس از ارائه مدارک مورد نیاز، متصدی صدور اطلاعات مورد نیاز را از سیستم استعلام کرده و الحاقیه لازم را صادر می ‌کند.

گام نهایی: تخفیف بیمه بدنه به بیمه‌ نامه جدید منتقل می ‌شود.

 

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر یکی از گزینه ‌هایی است که در بیمه ‌نامه‌ ها ممکن است مدنظر باشد. در این انتقال، تنها بیمه ‌نامه منتقل می ‌شود و امکان انتقال تخفیف بیمه بدنه به فرد دیگر وجود ندارد.

بیمه بدنه بر اساس تاریخچه رانندگی و سابقه شخصی خود فرد صادر می ‌شود، به عبارت دیگر، تخفیفات عدم خسارت نیز به افراد با ریسک کمتر تعلق می ‌گیرد. انتقال بیمه بدنه در شرایط مختلف قابل انجام است.

 

نحوه انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر به دقت و توجه به موارد زیر صورت می ‌پذیرد:

1.تماس با شرکت بیمه: ابتدا باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید و اعلام کنید که می خواهید بیمه بدنه را به شخص دیگری انتقال دهید.

2.مدارک مورد نیاز: شرکت بیمه احتمالاً مدارکی مانند کپی بیمه‌ نامه قبلی، اطلاعات رانندگی شما و مدارک هویت شما را از شما خواهد خواست.

3.مشخص کردن شرایط جدید: شما باید با شرکت بیمه مذاکره کنید تا شرایط بیمه بدنه جدید مانند موارد پوشش بیمه، میزان حق بیمه و تاریخ اعتبار بیمه برای شخص جدید را مشخص کنید.

4.تایید شرکت بیمه: شرکت بیمه بعد از بررسی مدارک و مشخص کردن شرایط جدید، انتقال بیمه را تایید می کند.

5.پرداخت حق بیمه: برای بیمه بدنه جدید باید حق بیمه پرداخت شود.

6. تایید انتقال: پس از انجام تمام مراحل، شرکت بیمه انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر را تایید می‌ کند و بیمه‌ نامه جدید صادر می‌ شود.

 

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه بدنه خودرو

برای انتقال تخفیف بیمه بدنه خودرو، باید به همراه داشتن مدارک زیر به نمایندگی بیمه (بهتر است نمایندگی واحد صدور) مراجعه نمایید:

 • درخواست کتبی بیمه گذار
 • سند خودرو جدید و گواهی فروش خودروی قبلی
 • مدارک شناسایی بیمه‌ گذار مانند کارت ملی
 • مدارک شناسایی مالک جدید (در صورت درخواست صدور الحاقیه تغییر ذینفع)
 • مدارک تعیین کننده نسبت برای انتقال بیمه بدنه به شخص دیگر

 

شرایط انتقال بیمه بدنه

شرایط انتقال بیمه بدنه

همانطور که در قسمت قبلی ذکر شد، انتقال بیمه بدنه امکان پذیر است. برای انتقال تخفیف بیمه بدنه خود، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • بیمه ‌نامه باید جاری (معتبر) باشد. در بعضی از شرکت ‌های بیمه، از یک سال گذشته باشد که از تاریخ سررسید آن نگذشته باشد.
 • بیمه‌ نامه باید حداقل یک سال تخفیف عدم خسارت داشته باشد. تخفیفی برای اعتبار زیر یک سال تخفیف ارائه نمی ‌شود.
 • تخفیف بیمه بدنه مختص راننده است و به شخص دیگر بر اساس شرایط درج شده در بیمه نامه منتقل می ‌شود.
 • انتقال تخفیف بیمه بدنه به خودروی دیگر که ارزش و تعهدات متفاوتی دارد، نیازمند پرداخت حق بیمه مربوط به خودروی جدید می ‌باشد.

 

در زمان انتقال بیمه بدنه، بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • پس از فروش خودرو، شما می‌ توانید ظرف مدت ۲۴ ساعت اقدام به انتقال بیمه بدنه ماشین کنید.
 • قبل از انتقال بیمه بدنه، از اعتبار بیمه بدنه مطمئن شوید و از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • در صورت فسخ بیمه بدنه به علت انتقال تخفیف بیمه بدنه، حق بیمه به صورت روزانه برای تعداد روز‌های باقی‌ مانده محاسبه و به بیمه‌ گذار (مالک قبلی) عودت داده خواهد شد.
 • در صورت فروش خودرو و عدم صدور الحاقیه ذینفع به نام مالک جدید، مبلغ خسارت به بیمه‌ گذار (مالک قبلی) پرداخت خواهد شد.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.