علائم خرابی شمع خودرو

آشنایی با علائم خرابی شمع خودرو

آیا می دانستید اگر بعد از استارت، خودرو روشن نشود علاوه بر باتری ممکن است شمع ماشین خراب شده باشد؟ در واقع با خراب شدن شمع خودرو، عملیات جرقه زنی برای احتراق ترکیب سوخت و هوا انجام نشده و ماشین استارت نمی خورد. ما در ادامه مهم ترین علائم خرابی شمع خودرو و علت خرابی قطعه را برای پیشگیری های لازم مورد بررسی قرار داده ایم.

9 تا از نشانه های خرابی شمع ماشین

در صورت مشاهده علائم خرابی شمع خودرو می توانید نسبت به تعمیر و رفع این مشکل هر چه سریعتر به تعمیرگاه مراجعه کنید. علائم عبارتند از:

1. استارت نزدن یا مشکل در استارت خودرو

در صورتی که ماشین تان استارت می خورد اما روشن نمی شود. قطعا یکی از دلایل آن می تواند آسیب دیده شمع باشد. چون در این صورت عملیات جرقه ‌زنی در موتور با اختلال مواجه می‌شود. در نتیجه خودرو روشن نشده یا پس از چند بار استارت زدن، به‌ سختی روشن شود.

2. کاهش شتاب خودرو

علائم ظاهری خرابی شمع خودرو

یکی از علائم خرابی شمع خودرو افت شتاب خودرست. اگر خودروی شما شتاب مناسبی دارد این تنظیم بودن زمان جرقه زنی شمع و وایر در موتور نشان می دهد. هر خودرو مجموعه ‌ای از سنسورها را برای کنترل کردن این فرآیند دارد. معمولا در صورت خرابی شمع ماشین، نظم زمانی جرقه زنی به‌ هم می ریزد همین امر باعث کاهش قابل توجه راندمان موتور و افت شتاب خودرو می شود

3. تغییرات ناگهانی دور موتور خودرو

در صورتی که متوجه نوسانات شدید در دور موتور خودرو شدید، بایستی به خرابی شمع و وایر خودرو شک کنید. چون در صورت خرابی شمع و وایر خودرو فرآیند ترکیب سوخت و هوا در موتور با اختلال مواجه می شود. در نتیجه این اتفاق ممکن است که موتور هوای بیش از حدی را به داخل محفظه احتراق مکش کند. این ایراد می تواند روی دور موتور خودرو تاثیر بگذارد چون سرعت انتقال نیرو در موتور کاهش پیدا می‌کند. زمانی متوجه این ایراد می شوید که در حالی که شما پای خود را روی پدال گاز فشار می‌دهید، موتور پاسخ درستی به فرمان ‌تان نمی‌دهد و دور موتور افزایش و کاهش پیدا می‌کند.

4. افزایش مصرف سوخت

تغییر در میزان سوخت مصرفی یکی دیگر از علائم خرابی شمع وایر خودرو محسوب می شود. چون اگر شمع و وایر خراب باشد احتراق در موتور انجام نمی شود و همین امر ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق موتور را با مشکل مواجه می کند. برای همین جهت جبران افت شتاب ماشین مصرف سوخت بالا می رود. پس باید مرتبا مقدار مصرف سوخت خود را چک کنید.

5. روشن شدن چراغ چک

اگر چراغ چک خودروی شما روشن شده یعنی یک مشکل عمومی در کارکرد خودرو شما رخ داده است. از آن جایی که در اثر خرابی شمع احتراق به خوبی صورت نمی گیرد. احتراق ناقص در موتور باعث می‌شود که سنسورهای مختلف نسبت به عدم عملکرد صحیح احتراق پاسخ بدهند و یک سری سیگنال ‌های هشداری را به برد یا کامپیوتر ماشین ارسال کنند.

همچنین تولید آلاینده بیش از حد به‌ دلیل احتراق ناقص، حجم گازهای عبوری از کاتالیست خودرو را افزایش می دهد. در نهایت سنسورهای ماشین در صورت تشخیص هر یک از این ایرادات، باعث روشن شدن چراغ چک می شود. شما می توانید با دیاگ زدن  پی به ایراد احتمالی خودرو خود را پیدا کنید.

6. سروصدای غیرعادی ماشین در حالت درجا

علت خرابی شمع خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی شمع موتور خودرو سرو صدای غیر عادی موتور است که وقتی ماشین در حالت درجا کار می کند این سرو صدا بیشتر شنیده می شود

معمولا به ‌دلیل احتراق ناقص این سرو صداها ایجاد می‌شود. سرو صدایی که معمولا با مقداری ارتعاش و تکانه نیز همراه می باشد.

7. خارج شدن دود غلیظ تیره از اگزوز خودرو

اگر متوجه خروج دود تیره رنگ غلیظ از اگزوز ماشین خود شدید باید بدانید که عملیات جرقه زنی به خوبی انجام نشده است و احتراق به شکل کامل داخل موتور صورت نگرفته است. این یکی دیگر از علائم خرابی شمع و وایر خودرو می باشد. چون اگر احتراق ناقص باشد کربن مونواکسید بیشتری تولید می کند و این مشکل به شکل خروج دود سیاه رنگ نسبتا غلیظ از اگزوز خودرو قابل شناسایی است.

در مواردی همراه با مشاهده دود بوی شدید بنزین نیز نشان است سوختن ناقص بنزین است در این صورت بخشی از سوخت اصلا در فرآیند احتراق دچار واکنش شیمیایی نمی‌ شود. به ‌همین دلیل بخشی از سوخت به ‌سمت اگزوز هدایت می شود. در نتیجه بوی نسبتا شدید بنزین را از اگزوز خودروی خود استشمام می کنید.

8. وجود آثار ترک خوردگی و شکستگی در بدنه شمع

اولین علائم ظاهری خرابی شمع خودرو وجود آثار ترک خوردگی و شکستگی در بدنه شمع می باشد که ممکن است در اثر اعمال ضربه شدید به سر چینی شمع ایجاد شده باشد. همچنین افزایش دمای بیش از حد موتور و کیفیت شمع هم می تواند باعث ترک خوردن چینی شمع شود.

9. تغییر رنگ چینی شمع

یکی دیگر از نشانه های ظاهر خراب شدن شمع خودرو تغییر رنگ چینی شمع است. در حالت عادی چینی شمع رنگ سفید یا خاکستری می شود. به دلیل احتراق ناقص در موتور قسمتی از بنزین موجود در محفظه احتراق با شمع تماس پیدا کند. این اتفاق به ‌مرور زمان منجر به تیره شدن رنگ چینی شمع می‌شود. البته شت روغن به داخل محفظه احتراق و تماس آن با شمع هم ممکن است باعث قهوه‌ای شدن سر چینی شمع ‌شود.

مهم ترین علت های خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع موتور خودرو

شمع خودرو عمر مفید مشخصی دارد که به مرور زمان خراب می شود و به تعویض نیاز پیدا می کند. مهم ‌ترین دلایل خرابی شمع خودرو شامل موارد زیر می شود که درباره هر کدام از این علت ها توضیحاتی ارائه می دهیم

 •  افزایش دمای بیش از حد موتور خودرو

شمع خودرو برای جرقه زدن یک صفحه الکترود داد که در محدوده دمایی مشخصی فعال می کند. اگر سیستم خنک‌کننده موتور ایراد پیدا کند، دمای محفظه احتراق به‌طور غیرعادی بالا می رود. این اتفاق باعث می ‌شود که بسیاری از قطعات داخلی موتور مثل شمع‌ های خودرو آسیب ببینند.

 • کیفیت پایین سوخت

در صورتی که از سوخت با کیفیت پایین استفاده کنید رسوبات و آلاینده های زیادی در موتور شما جمع می شوند. یکی از قطعاتی که احتمال آسیب دیدن آن ‌ها به‌دلیل کیفیت پایین سوخت وجود دارد، شمع خودروست.

 • نشت روغن روی شمع خودرو

در صورت نشت روغن موتور به داخل محفظه احتراق شمع خودرو مستعد خرابی است. چون در این صورت شمع خودرو کثیف می شود و کیفیت جرقه زنی آن کاهش می یابد. یک نکته دیگر این است که به جز نشت روغن نسبت به روغن ‌سوزی در خودرو هم حساس باشید؛ چرا که به ‌مرور زمان باعث داغ شدن موتور و در نهایت آسیب دیدن قطعات آن از جمله شمع خواهد شد.

 •  تجمع دوده سیاه در سطح شمع ماشین

دوده سیاه کربنی است که  بخشی از آلاینده‌های احتراق تشکیل می شود تجمع این دوده سیاه می تواند باعث خرابی شمع خودرو شود. پس بهتر است که فیلترهوا و سوخت را به موقع تعویض کنید تا مانع از رسوب کردن کربن درون محفظه احتراق و تماس پیدا کردن با سر شمع خودرو شود. و جرقه زنی را مختل می کند. البته

کثیف بودن نازل پاشش سوخت انژکتور، ترکیب نامناسب سوخت و هوا و عدم حرکت دادن طولانی مدت خودرو هم علت های دیگر تشکیل دوده سیاه روی سطح شمع خودرو هستند.

 •  وارد شدن ضربه به شمع خودرو

اگر تصادف کردید ممکن است به شمع خودرو شما آسیب وارد شود و کارکرد آن را مختل کند.

 •  تنظیم نبودن شکاف بین شمع و الکترود آن‌

برای جرقه زنی بایستی در نتیجه اختلاف پتانسیل مناسب بین شمع و الکترود جانبی شوک الکتریکی هدایت شود. در صورتی این رخ می دهد که شکاف بین شمع و الکترود جانبی آن با فاصله مناسب تنظیم باشد. اگر این فاصله بیش از حد باشد، عملیات جرقه‌زنی به ‌درستی صورت نمی گیرد. از طرفی تماس زیاد یا چسبیدن شمع و الکترود  احتمال خرابی شمع خودرو را بیشتر می کند

 •  خرابی وایر خودرو

وایر خودرو جریان الکتریکی از باتری به ‌سمت شمع خودرو هدایت می کند. اگر این کابل ایراد پیدا کند، ممکن است که باعث آسیب رسیدن به شمع نیز شود. که البته خرابی وایر و شمع به شکل یکسان است.

مراحل تعویض شمع ماشین

علائم خرابی شمع وایر خودرو

پس از بروز هر یک از علائم خرابی شمع خودرو، نیاز است تا شمع خودرو خود را تعویض کنید. چون سیستم خودرو به شما هشدار می دهد که عمر مفید شمع‌ خودرو به اتمام رسیده است.برای اینکه شمع خودروی خود را تعویض کنید لازم است کمی دست به آچار باشید و اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • اولین گام در تعویض شمع، پیدا کردن موقعیت قرارگیری شمع خودرو می باشد. این قطعه معمولا در بالای موتور خودرو نصب می شود.
 • بعد از کشیدن دستگیره‌ کاپوت ماشین، آن را باز کرده و پس از آن، به‌کمک یک آچار ستاره‌ای، قاب در سوپاپ را جدا کنید.
 • سپس شلنگ بخار روغن را از محل قرارگیری خود جدا کنید تا بتوانید راحت ‌تر به کوئل‌ ها دسترسی پیدا کنید.
 • با آچار مخصوص پیچ ‌های کوئل را باز کنید.
 • سپس قاب آن را از جای خود بیرون بکشید تا بتوانید به شمع‌ ها و وایرها دسترسی پیدا کنید.
 • در این مرحله وایر و شمع جدید را با شمع خراب جایگزین کنید
 • در پایان جهت تست شمع خودرو با اهم متر هم مقاومت وایر شمع را بررسی کنید.

بهترین زمان تعویض شمع خودرو

مانند هر قطعه دیگر شمع خودرو نیز عمر مفید دارد و بعد از اتمام آن نیاز به تعویض پیدا می کند. مدت زمان تعویض شمع برای خودرو صفر ، چیزی در حدود 40 تا 50 هزار کیلومتر کار می‌کند. اما برای خودروهای مدل پایین این محدوده به 30 هزار کیلومتر کاهش پیدا می‌کند. البته این مورد بسته به نحوه رانندگی،  نوع نگهداری از خودرو، جنس و کیفیت شمع های به کار رفته و دیگر عوامل متفاوت می باشد.

عوارض خرابی شمع خودرو

در صورتی که شمع خودرو خراب شد باید هرچه سریعتر نسبت به تعمیر یا تعویض شمع خودرو اقدام کنید چون بی‌توجهی به خرابی یک قطعه در خودرو معمولا باعث آسیب دیدن سایر قطعات خودرو خواهد شد. در صورت بی توجهی به تعویض شمع خودرو با مشکلات زیر مواجه می شوید:

 • کاهش راندمان خودرو
 • افزایش مصرف سوخت
 • آسیب به سایر اجزای موتور
 • مسدود شدن فیلتر کاتالیست

معرفی نشانه های خرابی شمع خودرو با مجموعه تصادفی

در این مطلب از مرکز تصادفی، بهترین خریدار ماشین تصادفی به شناسایی علائم و علت خرابی شمع خودرو پرداختیم. امیدواریم این مطلب از تصادفی برایتان سودمند بوده باشد. لطفا هر گونه نظر و پیشنهاد خود را در قسمت نظرات کاربران ثبت کنید و آن ها با ما به اشتراک بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.