شکایت از پلاک خودرو-

چگونه متوجه شویم پلاک خودرو شکایت دارد؟

تا به حال پیش آمده نگران این موضوع باشید که پلاک خودرویتان شکایت داشته باشد؟ دانستن شکایت از پلاک خودرو قبل از معامله خرید خودرو مهم است. ما سعی داریم در این مقاله به بررسی شکایت از پلاک خودرو بپردازیم تا هنگام خرید خودروی دست دوم و کارکرده کاملا هوشیار باشید و مشکلی برایتان به وجود نیاید. در این مقاله به روش های استعلام شکایت پلاک خودرو می‌پردازیم تا با خیال راحت معامله‌ای امن انجام دهید.

2 روش استعلام شکایت از پلاک خودرو

1. استعلام شکایت از پلاک ماشین در تماس با پلیس ۱۱۰

اگر می خواهید متوجه شوید که پلاک خودرویتان شکایت ثبت شده، باید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و شماره پلاک را به پلیس بدهید. البته می‌توانید حضوری به یکی از دفاتر پلیس +۱۰ هم مراجعه کنید. تا فرصت بیشتری برای بررسی داشته باشید.

هم چنین با مراجعه حضوری و با ارائه شماره پلاک ماشین خود به کارشناسان می توانید موارد مانند خلافی و عوارض سالیانه را هم استعلام بگیرید.

2. استعلام آنلاین از پلاک خودرو

لازم به ذکر است که امکان استعلام شکایت از پلاک خودرو آنلاین یا استعلام از پلاک خودرو به صورت پیامک وجود ندارد چون هنوز سامانه‌ای برای این کار راه‌اندازی نشده است. اما برای استعلام سایر امور، مانند خلافی خودرو، تخلفات رانندگی، نمره منفی گواهینامه، تصادفات و … می توانید به سامانه پلیس راهور 120 (www.rahvar120.ir) مراجعه کنید و با وارد کردن اطلاعات لازم پیگیری کنید. همچنین با نصب برنامه پلیس من، پیشخوان ۲۴ و قبضینو هم می توانید استعلام مواردی که ذکر شد را بگیرید.

نحوه شکایت کردن روی پلاک خودرو

استعلام شکایت از پلاک خودرو

برای شکایت روی پلاک خودرو، فرد شاکی باید از روش قانونی اقدام کند. اگر هویت راننده مشخص باشد، شاکی می‌تواند در دادسرا علیه او شکایت تنظیم کند. در صورتی که راننده شناسایی نشود ، شاکی باید شماره پلاک آن را به اطلاع مقامات قضایی برساند. شما می توانید جهت شکایت از پلاک خودرو از طریق شورای حل اختلاف و اداره ثبت اسناد نیز اقدام کنید. تفاوت این دو روش ثبت شکایت، در مجازات راننده خواهد بود.

مراحل شکایت از پلاک خودرو

بعد از مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و بایستی شکایت خود را به صورت الکترونیکی هم ثبت کنید. با توجه‌ به اینکه هویت راننده مشخص نیست، پس شکایت برای خودرو برای پلاک خودرو ثبت می ‌شود. سپس پرونده به دادسرا منتقل و مراحل قانونی را طی می ‌شود.

برای شکایت از پلاک خودرو به کجا مراجعه کنیم؟

برای شکایت از پلاک ماشین باید به دفاتر الکترونیک خدمات قضایی و سپس دادسرا مراجعه کنید. در این مراکز باید شماره پلاک خودرو و دلایل کافی برای اثبات جرم را ارائه کنید تا شکایت شما ثبت شود.

سامانه شکایت از پلاک خودرو

برای شکایت از پلاک ماشین، سامانه، سایت یا اپلکیشنی طراحی نشده است. بنابراین کسانی که مایل به ثبت شکایت از پلاک یک ماشین هستند، باید به صورت حضوری شکایت خود را به ثبت برسانند. فقط کافی است شماره پلاک را داشته باشید و به دفاتر  خدمات الکترونیک قضایی در نزدیکی خود مراجعه کنید و سپس فرایند شکایت را انجام دهید.

دلایل شکایت از پلاک خودرو چیست؟

مراحل شکایت از پلاک خودرو

اینکه متوجه شکایت از پلاک خودرو شدید دلایل متعددی می تواند داشته باشد دلایل زیر منجر به ثبت شکایت خودرو می شوند.

  • تخلفات رانندگی خطرناک
  • ارتکاب هر گونه جرم
  • سرقتی بودن خودرو
  • تصادف منجر به فوت
  • فرار از صحنه تصادف
  • انجام قاچاق با خودرو
  • ایجاد مزاحمت برای افراد و فحاشی
  • عدم پرداخت عوارض شهرداری یا جرایم بسیار سنگین.

در ادامه توضیح بیشتری درباره بعضی از دلایل شکایت از پلاک خودرو ارائه می دهیم:

1. شکایت از پلاک خودرو در تصادف

در برخی از موارد راننده مقصر در تصادف رانندگی به هر دلیلی صحنه تصادف راترک می کند. در این صورت چون راننده فرد تصادف نکرده را به بیمارستان نرسانده مرتکب جرم است چون همین سهل انگاری امار فوت را در تصادف بالا می برد. چون در بیشتر مواقع مصدوم به موقع به مراکز درمانی منتقل نمی‌شود.

2. شکایت از پلاک خودرو به دلیل فحاشی

یکی از مواردی که وصف کیفری دارد و افراد می‌توانند به دلیل انجام آن از راننده خودرو شکایت کنند، فحاشی است. بنابراین اگر راننده خودرویی به افراد (به‌خصوص خانم‌ها و کودکان) در اماکن عمومی فحاشی و توهین کرده باشد، بر اساس قانون مجازات اسلامی به مجازات حبس و یا شلاق محکوم خواهد شد.

3. شکایت از پلاک خودرو مزاحم

این مزاحمت می تواند برای خودروها یا عابرین پیاده خصوصا خانم ها اتفاق افتاده باشد. رانندگانی که به این عمل زشت را بارها تکرار می‌کنند، موازین اخلاقی را زیر پا می‌گذارند و لازم است با آنها برخورد شود. بهترین کار شکایت از پلاک ماشین مزاحم می باشد.

با توجه‌ به اینکه مزاحمت علاوه‌بر جنبه عرفی جنبه قانونی هم دارد، ممکن است رفتارهای زیادی مزاحمت تلقی شود، اما به لحاظ قانونی امکان پیگیری و شکایت از راننده مزاحم فراهم نباشد. یکی از این موارد، بوق زدن ممتد راننده در خیابان است. شاید این موضوع آزاردهنده باشد و باعث مزاحمت شود اما به لحاظ عرفی قابل اغماض است.

شکایت از پلاک خودرو چند روز طول می‌کشد؟

استعلام شکایت از پلاک خودرو آنلاین

مدت زمان شکایت از پلاک ماشین به دفتر قضایی که به آن مراجعه می‌شود بستگی دارد برخی از دفاتر قضایی پرونده‌های بسیاری دارد که این امر زمان و روند رسیدگی به شکایت را طولانی می کند.

شکایت از پلا‌ک چه تاثیری در معامله خودرو دارد؟

اگر روی پلاک خودروی شما شکایت ثبت شده باشد خریدار برای تعویض پلاک با مشکل مواجه می شود. سپس خودرو توقیف و به پارگینگ منتقل می شود. زمانی که شکایت قضایی رفع نشده باشد خودرو داخل پارکینگ پلیس می ماند

این بهترین حالت که ممکن است اتفاق بیفتد اما اگر خودرو را به صورت وکالتی خرید باشید. شما به عنوان خریدار کلیه مسئولیت ‌ها بر دوشتان هست معامله وکالتی خودرویی که شکایت از پلاک دارد، مشکلات قضایی زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

اطمینان از معامله خرید و فروش ماشین بی دردسر با مجموعه تصادفی

معامله خودروهای کارکرده، ریسک بالایی دارد و خریدار باید از هر نظر اطمینان حاصل کند. تمامی کسانی که قصد خرید خودروی دست‌ دوم را دارند، باید علاوه‌ بر خلافی، ابتدا استعلام بگیریند که پلاک خودرو که قصد معامله آن را دارند قبلا شکایت نداشته است. حتما از مرکز معتبر خریداری کنید و خودرویتان را اصلا به شکل وکالتی خریداری یا معامله نکنید. برای اینکه بتوانید خرید امنی داشته باشید می توانید به سایت تصادفی که بهترین خریدار خودرو تصادفی است، مراجعه کنید و از یک معامله امن و بدون ضرر و زیان مطمئن شوید در نتیجه دچار ضرر مالی و مشکلات حقوقی نخواهید شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.