خالی شدن باتری ماشین

دلایل خالی شدن باتری ماشین به همراه راه حل

آیا بعد از چند بار استارت زدن ماشین روشن می شود؟ یا ماشین بعد از روشن شدن بلافاصله خاموش می شود ؟ آیا نور چراغ ماشین تان کم شده است؟ تمام این اتفاق نشان می دهند که باتری ماشین تان ضعیف یا خالی شده است. خالی شدن باتری ماشین معمولا در فصل سرما اتفاق می افتد. در این مقاله از مرکز تصادفی سعی داریم شما را با علت خالی شدن باتری ماشین آشنا کنیم تا در هنگام مواجه بتوانید اقدامات لازم را برای تعمیر ماشین خود انجام دهید.

8 دلیل مهم خالی شدن باتری خودرو

از زمانی که ماشین خود را استارت می زنید و حرکت می کنید حتی در مواقعی که کولر ماشین را روشن می کنید یا از گرمایش بخاری در سرما استفاده می کنید همه این کارها را باتری انجام می دهد. اما خالی شدن باتری رایج ترین ایرادات مربوط به باتری ماشین است که علت های متعددی دارد

دلایل خالی شدن باتری خودرو عبارتند از:

1. روشن نکردن ماشین به مدت طولانی

ممکن است به مدت طولانی به دلایل خاص از خودروی خود استفاده نکرده باشید همین امر باعث ضعیف شدن باتری می شود پس باید ماشین خود در فواصل زمانی مشخصی روشن کنید و برای مدتی روشن نگه داشته‌اید. اگر نمی توانید حتما از یک شخص دیگری بخواهید که ماشین تان را روشن کند تا با این کار دینام را وارد مدار کرده و باتری را شارژ می‌کند، از خالی شدن باتری به‌طور کامل جلوگیری  می کند.

2. هوای بیش از حد گرم یا سرد

هوای گرم و سرمای شدید مهم ترین علت خالی شدن باتری اتمی ماشین و دیگر باتری ها محسوب می شود. حالا که فهمیدید این عوامل چقدر به باتری ماشین شما آسیب می زنند. در روزهای گرم بهترین کار این است که ماشین تان را در سایه نگه داریدچون گرمای شدید، باعث سولفاته شدن باتری می‌شود. و کریستال‌ های سولفات سرب را تشکیل می دهد که در تبدیل شدن انرژی شیمیایی به الکتریکی در باتری و شارژ شدن باتری اختلال به وجود می آورد.

3. رانندگی زیاد در مسیرهای کوتاه

راندن ماشین باعث می شود که دینام کار کند و باتری ماشین را شارژ نگه دارد. زمانی که خودروی خود را در مسافت ‌های کوتاه حرکت بدهید و در پی آن زود به زود خاموش کنید، دینام فرصت نمی‌کند باتری ماشین را به‌طور کامل شارژ کند؛ پس این کار در عملکرد دینام اختلال ایجاد کرده و باتری را ضعیف می کند.

4. خرابی دینام خودرو

راه حل خالی شدن باتری ماشین

دینام کار تامین برق باتری خودرو را برعهده دارد تا باتری بتواند انرژی الکتریکی را ذخیره کند و برق رسانی به قطعات ماشین را انجام بدهد. دینام خودرو انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و به باتری می‌رساند؛ و باتری را مجدد شارژ می کند. پس خرابی دینام می تواند در کار باتری خودرو اختلال ایجاد کند؛ به طوری که  با خرابی دینام، باتری خالی شده دوباره شارژ نمی ‌شود. در این صورت چراغ ‌ها‌ی ماشین به ‌تدریج کم‌ نور شده و سوسو می ‌زنند و  در نهایت ماشین خاموش می شود و دیگر استارت نمی‌خورد.

5. روشن ماندن چراغ‌ های خودرو

ابتدایی‌ترین علت خالی شدن باتری ماشین صفر روشن ماندن چراغ های آن است. ممکن است خودتان یا یکی از سرنشینان ماشین در خودرو را باز گذاشته و چراغ های داخل خودرو روشن مانده این کار باعث می شود تا باتری ماشین خاموش شد. البته لازم به ذکر است که روشن ماندن چراغ های ماشین می تواند از مشکلات فنی باشد

6. اکسید شدن اتصالات باتری

اکسید شدن اتصالات باتری یکی دیگر از علت خالی شدن سریع باتری ماشین است. در این صورت درکارکرد باتری اختلال ایجاد می شود. اگر نسبت به این مشکل بی تفاوت باشید و به آن رسیدگی نکنید باعث خالی شدن تدریجی باتری خودرو می شود

نشانه اکسید شدن اتصالات، گردی سفیدرنگ است که روی پایانه ‌های باتری ماشین، بر جای می ماند.بعد از اینکه این گرد رامشاهده کردید بایستی آن را با مواد شوینده و دستمال پایه‌ها را به خوبی تمیز کنید. در این غیر این صورت این مشکل می تواند زمینه ساز مشکلات اساسی مانند تعویض باتری باشد.

7. برق ‌دزدی ماشین

اگر باتری ماشین بیش از مقدار نرمال خالی شود برق دزدی شده است. برق دزدی اصطلاحی است که برای اتلاف انرژی الکتریکی در اثر بروز ایراد در سیستم الکتریکی خودرو به کار برده می شود. خرابی کویل، وایر شمع و فیوزها، باعث برق ‌دزدی می شود. ممکن است در اثر برق دزدی چراغ های ماشین بعد از خراب شدن اتصالات یا خاموش شدن ماشین روشن بماند. پس از خاموش شدن ماشین، روشن بمانند که به این مورد نیز برق‌‌دزدی اطلاق می‌شود. بهتر است قبل از برق دزدی و خالی شدن باتری خودروی خود هر چند وقت یکبار از یک متخصص بخواهید که خودروی شما را بررسی و در صورت نیاز تعمیر و اصلاح کند.

8. خوردگی یا سست بودن کابل ‌های باتری

علت خالی شدن باتری اتمی ماشین

در صورتی که پایانه های باتری شما دچار زنگ زدگی یا کابل های باتری شل شده باشد باتری را خالی می کنند. و مانع از شارژ شدن باتری ماشین می شوند.

هم چنین شل بودن کابل ‌های باتری نیز در عملکرد خودرو تاثیر منفی می گذارد. اگر با مشکل خوردگی و زنگ زدگی باتری مواجه شدید راه حل این مشکل این است که  با یک برس فلزی و محلول رقیق جوش شیرین آن را تمیز کنید. حتما هم از سفت بودن کابل های باتری مطمئن شوید.

نشانه های خالی شدن باتری ماشین

نشانه هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم نشان می دهند که عمر باتری ماشین شما در حال اتمام است تا بعد از آشنایی با این نشانه ها از خراب شدن باتری و مختل شدن عملکرد ماشین به دلیل خالی شدن باتری اطلاع پیدا کنید

 • استارت نخوردن یا روشن نشدن ماشین

وقتی استارت می زنید و ماشین همچنان خاموش است باتری ضعیف شده است

هم چنین اگر فرایند استارت خوردن و روشن شدن ماشین ‌تان کند شده عمر باتری تان به سر آمده است.

 • نشانگر باتری ماشین

اگر نشانگر باتری ماشین به رنگ سبز باشد یعنی باتری نرمال است اما اگر نشانگر به رنگ زرد یا قرمز در آمد یعنی باتری ضعیف شده و ایراد پیدا کرده است البته لازم به ذکر است که رنگ سبز نشانگر همیشه نشانه‌ سلامت باتری نیست و از راه‌ های دیگر هم باید از سلامت آن اطلاع پیدا کنید.

 • تغییر شکل ظاهری باتری

قابل مشاهده ترین نشانه سر آمدن عمر باتری دفرمه شدن باتری است. برامدگی ها و فرورفتگی هایی که روی باتری ایجاد می شود نشان می دهد که باتری ایراد پیدا کرده است. این دفرمه شدن با حالت عادی متفاوت است و می‌توان آن را به راحتی تشخیص داد.

 • بوی نامطبوع باتری

اگر بوی نامطبوعی شبیه به تخم مرغ فاسد از ماشینتان به مشام می‌رسد، احتمال نشت اسید باتری وجود دارد. سولفید هیدروژن موجود در اسید باتری، عامل این بوی زننده است.

 • خوردگی پایانه‌های باتری ماشین

اگر هنگام بررسی باتری ماشینتان، پودر سبز یا آبی رنگی روی پایانه‌ها دیدید، به معنی زنگ زدن و خوردگی پایانه‌ها است که خبر از خرابی و خالی شدن باتری می‌دهد.

نحوه تست سلامت باتری ماشین

خالی شدن باتری اتمی ماشین

در بالا به علت های خالی شدن باتری پرداختیم در ادامه به شما می گوییم که وضعیت و سلامت باتری خودرو خود را چگونه تست کنید.

 • بررسی باتری اتمی

ابتدا ولتاژ باتری را با ولت متر اندازه گیری کنید. ولتاژی که در آن باتری ماشین در وضعیت مناسب باشد و بدون هیچ مشکلی شارژ می شود ، در حالت خاموش، ۶/۱۲ و در حالت روشن ۷/۱۳ تا ۷/۱۴ ولت خواهد بود.

برای اندازه‌گیری ولتاژ باتری با ولت ‌متر ابتدا سوئیچ را کاملا بچرخانید تا چراغ‌های ماشین خاموش شود. کابل قرمزرنگ ولت ‌متر را به قطب مثبت باتری با علامت (+) و کابل سیاه‌ رنگ ولت‌متر را به قطب منفی باتری با علانت (-) وصل کنید. تا عدد ولتاژ روی ولت متر نمایان شود.

 • بررسی الکترولیت در باتری اسیدی

برای بررسی سلامت باتری اسیدی، ابتدا باید سطح الکترولیت را چک کنید. اگر سطح الکترولیت پایین‌تر از صفحات سربی باشد، مشکل دارد. برای این کار می توانید از هیدرومتر یا اسیدسنج استفاده کنید. اگر هیدرومتر بعد از شارژ کامل باتری، عدد پایینی را نشان داد، باتری باید تعویض شود. دستگاه لودتستر هم می توان برای اعمال بار روی باتری استفاده کرد و ولتاژ آن را با و بدون بار اندازه گیری کرد. مراقب اتصال کوتاه باتری باشید، زیرا ممکن است منجر به انفجار آن شود. اگر لودتستر ندارید، می توانید به یک مکانیک مراجعه کنید.

راه حل برای رفع خالی شدن باتری ماشین

اگر ماشین تان استارت نمی خورد و باتری ماشین تان خالی شده به شما می گوییم که چگونه ماشین تان را روشن کنید.

 • اول از همه اتصالات باتری ماشین را چک و در صورت شل بودن آن‌ ها را محکم کنید.
 • از روش سنتی، یعنی هل دادن استفاده کنید. در این روش پایتان را باید روی کلاچ بگذارید، ماشین را روی دنده 2 بگذارید حتما پایتان باید روی ترمز باشد. در آغاز هل دادن، پایتان را از ترمز بردارید و پس از رسیدن به سرعت مناسب، در همان دنده ۲، پایتان را از کلاچ نیز بردارید.
 • می توانید از روش جامپ استارت کردن هم استفاده کنید.
 • اگر هیچ وسیله‌ ای برای جامپ استارت کردن ندارید، باتری را از ماشین جدا کنید و برای شارژ کردن به باتری ساز بسپارید.

جامپ استارت چیست؟

جامپ استارت انتقال برق از منبعی دیگر به باتری ماشین است. این منبع خارجی می‌تواند باتری یک ماشین دیگر یا دستگاه جامپ ‌استارتر باشد. در صورت استفاده از باتری خودروی دیگر، باید از کابل ‌های جامپ استارتر کمک بگیرید. روش دیگر این است که قبل از اینکه باتری تان خالی یا ضعیف شود دستگاه جامپ استارتر را شارژ کنید. در زمان استارات نخوردن ماشین، کابل ‌های جامپ استارتر را به باتری ماشین وصل کنید. پس از چند ثانیه خودروی تان را استارت بزنید تا روشن شود.

مراحل باتری به باتری کردن ماشین

علت خالی شدن باتری ماشین

1. تهیه کابل اتصال باتری سالم

2. پارک کردن ماشین‌ها در فاصله نیم متری از هم

3. خاموش کردن هر دو ماشین

4. پیدا کردن پایانه‌های مثبت و منفی باتری

5. اتصال کابل قرمز ابتدا به پایانه مثبت باتری مرده و سپس به پایانه مثبت باتری شارژ

6. اتصال کابل مشکی ابتدا به پایانه منفی باتری سالم و سپس سطح فلزی بدون رنگ در بدنه ماشین با باتری خالی

7. روشن کردن ماشین با باتری شارژ و صبر به مدت چند دقیقه و سپس روشن کردن خودروی دیگر

8. جدا کردن کابل‌ها (ابتدا مشکی و سپس قرمز) در صورت روشن شدن خودرو (مراقبت کنید کابل‌ها باهم برخورد نکنند.)

صبر به مدت 15 دقیقه برای شارژ کامل باتری توسط دینام

باتری ماشین چقدر عمر دارد؟

عمر مفید باتری ماشین ۲ تا نهایتا ۳ سال است. از این زمان که گذشت، لازم است که یک باتری نو خریداری کنید.

راه حل های جلوگیری از خالی شدن باتری ماشین

علت خالی شدن باتری ماشین صفر

 • دقت کنید همیشه چراغ‌ها و ضبط را خاموش کنید
 • طولانی مدت از کولر را استفاده نکنید
 • اگر از ماشین برای چند روز استفاده نمی‌کنید، هر دو یا سه روز یکبار آن را برای 10 تا 15 دقیقه روشن کنید تا باتری شارژ شود.
 • اگر به طور مداوم از ماشین استفاده نمی‌کنید، هر چند هفته یکبار باتری را با شارژر مخصوص شارژ کنید.
 • در فصل تابستان از پارک کردن ماشین در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

چه زمانی باید برای تعویض باتری ماشین خود اقدام کنیم؟

در این مقاله به علت های خالی شدن باتری ماشین پرداخته شد. برخی از افراد با به سر آمدن عمر باتری ماشین یا خالی شدن آن سعی می کنند تا باتری را به روش هایی مثل شارژ کردن احیا کنند. در صورتی که باید بدانید که خالی شدن کامل باتری ماشین و شارژ مجدد آن، اثری منفی بر روی کارکرد باتری می گذارد و هزینه هایی زیادی را به شما تحمیل می کند. پس بهترین کار این است که یک باتری نو خریداری کنید که تا دو سال از بابت تعمیر یا تعویض باتری آسوده‌خاطر باشید. متخصصان مجموعه تصادفی، بهترین خریدار ماشین تصادفی آماده پاسخگویی به سوالات شما در حوزه باتری خودرو و علت های خالی شدن آن است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.