راهنمای خرید ماشین دست دوم

راهنمای خرید ماشین دست دوم

آیا می دانستید بیشتر خودروهای دست دوم رنگ شدگی در سقف، گلگیر و کاپوت دارند؟ در برخی آمارها اعلام شده است 60 درصد خودروهای دست دوم مشکلات فنی و بدنه دارد، این در حالی است که از سوی فروشنده سالم معرفی شده بودند. اگر شما هم به دنبال خرید خودرو دست دوم هستید باید اطلاعات جامعی درباره این موضوع داشته باشید تا بعد از خرید خودرو دست دوم ضرر نکنید. پس تا انتها همراه ما باشید تا کلیه نکات ضروری زمان خرید ماشین دست دوم را برای شما توضیح دهیم.

16 نکته مهم در خرید ماشین دست دوم

با توجه به شرایط اقتصادی خیلی از افراد تمایل دارند مدل کارکرده یا دست دوم خودروی صفر موردنظرشان را خریداری کنند. البته این کار خیلی ریسک دارد ایمنی اولین و مهمترین نکته  است که از یک ماشین دست دوم انتظار می رود پس سلامت فنی خودرو از اهمیت زیادی برخوردار می باشد شما باید تمام جوانب خودرو خصوصا سلامت فنی را بررسی کنید. در ادامه نکات مهم در خرید ماشین دست دوم را به شما خواهیم گفت.

1. سیستم تعلق و شاسی ماشین بررسی کنید

به تمام قسمت‌ های خودرو به صورت عمودی فشار زیادی وارد کنید؛ اگر ماشین سالم باشد، شکل اولیه خویش بازگردد، اما اگر ماشین شروع به لرزیدن کرد، نشان می دهد که سیستم تعلیق خراب است و به تعمیر نیاز دارد.

اگر شاسی ماشین آسیب دیده باشد، دفرمه می شود و مشکلات زیادی مانند تغییر زاویه چرخ ها می شود. و به شاسی کشی نیاز دارد چون این خودرو استقامت خود را از دست داده است.

2. به صدای موتور ماشین گوش بدهید

به صدای موتور هم دقت کنید. متاسفانه برخی از فروشندگان داخل موتور و جعبه دنده خودرو روغن غلیظ می ‌ریزند تا صداهای ناهنجار موتور تولید نشود. برای فهمیدن این موضوع ماشین را روشن کنید و بگذارید مدتی به ‌صورت درجا کار کند.

3. به دود اگزور توجه کنید

مراحل خرید خودرو دست دوم

موتور را روشن کنید و اجازه دهید تا 5 دقیقه روشن باشد، اگر دود خارج شده از اگزور سیاه بود، یعنی کاربراتور خودرو ایراد دارد. اما اگر دود آبی بود، یعنی کاربراتور مشکلات اساسی دارد و نیازمند تعمیر است.

4. از ترمزها غافل نشوید

اولین نکته ای که در راهنمای خرید خودروی دست دوم باید به آن دقت کنید بررسی عملکرد سیستم تعلیق ترمز و فرمان پذیری ماشین است. ترمز ماشین را تا آخر بگیرید اگر اختلالی در ماشین دست دوم وجود داشته باشد این ضعف خود را در سیستم ترمز نشان می دهد. ترمز دستی نباید خلاصی زیادی داشته باشد. به صدای ترمزها هم دقت کنید.ترمز دستی خودرو را به سمت جلو و هم رو به عقب بکشید و مطمئن شوید که صدای غیرطبیعی در هنگام ترمز کردن ایجاد نشود.

چنانچه در هنگام ترمز گرفتن صدایی مانند درگیری دو فلز تولید شد، ممکن است لنت ترمز تموم شده است باید آن را تعویض کنیداگر سیستم ترمز خودرو ABS است به چراغ آن دقت کنید. وقتی چراغ ABS زرد رنگ است نشان می دهد که  یعنی سیستم ABS از دور خارج شده و ماشین خرج زیادی دارد.

5. وضعیت رادیاتور را بررسی کنید

رادیاتور را بررسی کنید تا آب از جایی به بیرون نشت نکند، اگر با نشت آ ب مواجه شدید رادیاتور ماشین به تعویض نیاز دارد.برای اطمینان از خراب نبودن رینگ پیستون ماشین، میله اندازه‌گیری روغن را حتما کنید. دقت کنید که مشاهده خال ‌های مایل به خاکستری رنگ یا قطرات آب روی میله اندازه‌گیری روغن نشانگر خرابی رینگ پیستون ماشین می باشد.

6. فرمان را حتما چک کنید

پشت فرمان بنشینید و در حین رانندگی حواستان به فرمان باشد که انحراف نداشته باشد. چون انحراف فرمان می تواند در کنترل خودرو شما را دچار مشکل کند و ممکن است دچار تصادف شوید.

7. سیستم برقی خودرو را بررسی کنید

در این مرحله از مراحل خرید خودرو دست دوم نوبت به بررسی کلیه قسمت های برقی مثل چراغ های جلو و عقب، راهنماها، بوق و آبپاش ماشین، مه ‌شکن و برف پاک کن بالابر شیشه‌ ها، سیستم صوتی و آمپر می رسد. حتما سیم‌کشی ماشین را چک کنید که در اثر حرارت دچار خشکی نشده باشد. چون ممکن است سیم ها پاره شوند و در مواردی باعث سوختن سیم‌کشی می ‌شود که همین امر می تواند باعث سوختن موتور و از کارافتادگی خودرو شود.

8. زیر درپوش ماشین را کنترل کنید

. وجود نشانه‌ هایی مثل روغن‌کاری جدید یا لحیم و گاهی اوقات تمیزی غیر عادی زیر درپوش موتور نشانگر دستکاری و تعمیر موتور می تواند باشد.

9. سیستم تهویه را چک کنید

در این قسمت راهنمای خرید ماشین کارکرده بایستی خودرو را روشن کنید تا چند دقیقه موتور خودرو گرم شود. بعد کولر و هیتر را روشن کرده و عملکرد آن ‌ها را بررسی کنید. به هوای خروجی از سیستم تهویه دقت کنید، نباید بوی رطوبت یا بوی ضد یخ بدهد؛ چون می‌ تواند به علت نشتی باشد.

10. داخل خودرو را به خوبی بررسی کنید

نکات مهم در خرید ماشین دست دوم

صندلی ها داشبورد موارد دیگری است که باید به آن توجه کنید. اگر هر کدام از این ها خراب شده باشند باعث افت قیمت خودرو می شوند و هم چنین در کوتاه مدت مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورند و شما مجبورید هزینه زیادی بابت تعویض قطعات بپردازید. وجود پارگی، فرو رفتگی، خرابی، شکستگی و پوسیدگی در بخش‌های داخلی خودرو می تواند نشان دهنده ایراد خودرو باشد.

11. از کنترل کردن لاستیک ها غافل نشوید

بررسی لاستیک ها ماشین به صورت چشمی انجام می شود. در صورتی که لاستیک از یک طرف و به صورت غیر همسان خورده شده بود، ممکن است جلوبندی یا فرمان آن اشکال نداشته باشد. میزان باقی مانده از لاستیک را نیز چک کنید. زیرا هر چه میزان کمتری از لاستیک باقی مانده باشد، مجبورید زودتر لاستیک را عوض کنید و این برای شما هزینه زیادی به همراه دارد.

12. عدد کیلومتر شمار را بخوانید

مناسب ترین زمان برای خرید خودرو دست دوم وقتی است که خودروی دست دوم خیلی کار نکرده باشد. چون در غیر این صورت استهلاک ماشین را به همراه دارد. البته این به سلیقه راننده نحوه رانندگی و نگهداری از خودرو هم بستگی دارد مثلا ممکن است اتومبیلی ۲۰۰ هزار کیلومتر کار کرده باشد، نسبت به خودرویی دیگر که مثلاً ۱۰۰ هزار کیلومتر کار کرده، ارزش خرید بیشتری داشته باشد، در ایران هر ماشین به طور متوسط سالیانه حدود ۲۰ هزار کیلومتر را طی کرده است. اگر این عدد خیلی بیشتر باشد یعنی خودرو بیش از حد کارکرده و استهلاک زیادی دارد.

یک نکته را باید در زمان خرید خودرو دست دوم بدانید این است برخی از افراد سودجو کیلومتر را دستکاری می کنند تا عددی کمتر از کارکرد واقعی خود نشان دهد. پس بهتر است خودروی دست دوم را از یک مرکز معتبر خریداری کنید.

13. اعتبار و تخفیف بیمه ‌نامه خودرو اهمیت دارد

بیمه نامه موضوع دیگری که باید در هنگام معامله ماشین دست دوم دقت کنید. درصد تخفیف بیمه را چک کنید چون هر چقدر درصد بیمه بیشتر باشد هزینه بیمه کردن ماشین کاهش پیدا می کند. بالاترین درصد تخفیف بیمه ۷۰ درصد است که طی ۷ سال به این عدد می‌ رسد.

سال های قبل اگر کسی از بیمه ‌نامه یک برگ کوپن می کند و استفاده می‌کرد، کل درصد بیمه صفر می‌شد و باید از اول ماشین را بیمه می کرد اما در چند سال اخیر اگر اگر از بیمه ‌نامه کوپن استفاده کنید تخفیف بیمه صفر نمی‌شود، بلکه با توجه به مبلغ استفاده شده، درصدی از بیمه کم می‌شود. هنگام فروش هیچ منع قانونی در انتقال بیمه نامه به خودروی جدید وجود ندارد.

14. به خوش معامله بودن خودرو فکر کنید

برخی از ماشین طرفداران زیادی ندارند و سخت تر به فروش می رسند برای همین فروشنده گاهی مجبور است تا تخفیف زیادی بدهد تا ماشین را از او بخرند.

15. یک دور با ماشین بزنید

قبل از خرید خودرو دست دوم حتما با ماشین یک دور بزنید. هر چقدر هم که ظاهر خودرو را پسندیده باشید و ماشین آپشن های زیادی داشته باشد باز هم باید پشت فرمان آن بنشینید و کلیه موارد را چک کنید. در حین رانندگی حتماً تمامی دنده‌ ها را چک کنید و به سر و صدای کمک فنرها گوش بدهید

16. شک کردن به خودروهایی با قیمت بسیار کمتر از قیمت واقعی

با توجه به روش های کلاهبرداری مختلف در موقع معامله ماشین دست دوم برخی از کلاهبرداران ماشین های تمیز و مناسب را با قیمتی کمتر از قیمت واقعی آگهی می کنند. این افراد بعد از پیش پرداخت فرار می کنند و شما نمی توانید آن ها را پیدا کنید و پولتان از دست می رود

البته استثنی هم وجود دارد. ممکن است یک فردی به پول سریع و فوری نیاز داشته باشد برای همین قیمت را پایین تر از قیمت واقعی خود به فروش برساند. در صورت مشاهده چنین ماشین هایی دقت و توجه بیشتری داشته باشید.

راهنمای حقوقی خرید خودرو دست دوم

راهنمای خرید ماشین کارکرده

همان طور که چک کردن نکات فنی در هنگام خرید ماشین کارکرده و دست دوم اهمیت دارد توجه به نکات حقوقی در زمان معامله نیز مهم است چون می تواند از بروز ضررهای جبران ناپذیر جلوگیری کند.

بررسی مدارک خودرو

هر ماشین دست دوم که می خواهید بخرید مانند تمام ماشین ها مدارک مخصوص به خود دارد. اصلی ترین مدارکی که در هنگام معامله خودروی کارکرده و دست دوم باید آن‌ها را چک کنید، شامل موارد زیر می شود:

 • کارت خودرو
 • سند مالکیت
 • سند کارخانه
 • برگه عدم خلافی
 • برگه معاینه فنی
 • برگ سبز
 • کارت سوخت
 • بیمه نامه شخص ثالث
 • بیمه بدنه (در صورت وجود)

چک کنید که کلیه این مدارک با خودرو مطابقت داشته باشد. زیرا وجود مغایرت یا ایراد در این مدارک می‌تواند در اینده مشکلات قانونی زیادی برایتان به وجود بیاورد.

خرید خودرو به صورت وکالتی نه!

افرادی که بدون مراجعه به مراکز تعویض اقدام به خرید خودرو پلاک با مبایعه نامه یا وکالتنامه می کنند در آینده با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد. این مشکلات می تواند شامل مشکل منکراتی خودرو در زمان تعویض پلاک باشد

عدم تطابق شماره شاسی، موتور یا اتاق با سند رسمی خودرو نیز می تواند باعث توقیف ماشین در مرکز تعویض پلاک شود.  بنابراین تا حد امکان از خرید خودرو به شکل وکالتی خودداری کنید!

چرا نباید خودروی وکالتی بخریم ؟

 • اگر پلاک متعلق به مالک قبلی باشد راننده را مشمول جریمه خواهد کرد.
 • ممکن است خودرویی که دست دوم خریداری می کنید مشکلات فنی یا سند مجعول داشته باشد.
 • چنانچه به هر دلیلی خریدار به هر دلیلی، نیاز به خدمات ترافیکی داشته باشد، در صورت مشکوک بودن به عدم مالکیت، حتما می بایست مالک اصلی پلاک حاضر باشد باشد که معمولا این امکان وجود ندارد.
 • انباشت جریمه های مختلف خصوصا ثبت با دوربین های ترافیکی با رسیدن به مبلغ یک میلیون تومان خلافی باعث توقیف خودرو می شود. البته کلیه خلافی ها به آدرس ارائه شده توسط صاحب پلاک ارسال می شود و ممکن است شما از آن بی خبر باشید.
 • ممکن است بنا به درخواست فروشنده از مراجع قضایی بر اساس مستندات، دستور توقیف سیستمی پلاک خودرو برای تعویض پلاک صادر و تحت تعقیب قرار گیرد.
 • ممکن است فروشنده ممنوع المعامله باشد. برای همین داشتن وکالت ‌نامه از او هیچ فایده ای نخواهد داشت

قبل از سند زدن قرارداد (مبایعه‌ نامه) تنظیم کنید

مراحل خرید خودرو دست دوم

از نوشتن قولنامه های دستی پرهیز کنید چون این قرار داد طرف را موظف می کند تا به موارد مورد توافق تعهد داشته باشد

 از مواردی که می بایست در مبایعه نامه به آن اشاره شود می توان از موارد زیر نام برد:

 • کلیه جزئیات خودرو مانند مدل، رنگ، وسایل موجود خودرو، تک سوخت یا دوگانه سوز بودن آن و…
 • قیمت توافقی و نحوه پرداخت هزینه از سوی خریدار
 • توافقات برای زمان حضور در دفترخانه.
 • زمان تحویل خودرو از طرف فروشنده به همراه بیمه و کارت سوخت
 • زمان و نحوه تعویض پلاک خودرو
 • پرداخت عوارض سالانه شهرداری و مالیات، جرایم و دریافت تائیدیه عدم خلافی خودرو

بهترین زمان برای خرید خودرو دست دوم چه موقع است؟

بهترین زمان خرید ماشین دست دوم بعد از تعطیلات عید است. چون فروشندگان قبل از تعطیلات عید خودرو را سرویس کرده اند و روغن موتور گیربکس لنت ها شمع و وایر لاستیک ها را تعویض کردند. برای همین ماشین شما تا چند مدت به سرویس دوره ای نیاز ندارد. دلیل دیگر برای خریدن خودرو بعد از تعطیلات عید کاهش قیمت خودروهاست چون خرید و فروش در این مقطع زمانی نسبت به سایر مواقع کمتر است. هم چنین بعد از هر زمانی که ماشین های صفر وارد بازار شده اند مردمی که قصد خرید خودرو صفر را دارند خودروهای قبلی خود را به فروش می رسانند و شما می توانید با یک قیمت مناسب ماشین کارکرده خود را خریداری کنید.

فریب تبلیغات را نخورید!!!

برای خرید ماشین کارکرده و دست دوم تمامی موارد مانند شاسی ها سیستم ترمز، قسمت های برقی خودرو اگزوز فرمان کیلومتر شمار را ارزیابی و بررسی کنید. حتما مدارک حقوقی خودرو را هم طبق آنچه در مقاله ذکر شد، چک کنید. هرگز برای خرید خودرو دست دوم، شتاب زده عمل نکنید و فریب تبلیغات بی ‌اساس را نخورید. شما باید تصمیم بگیرید که این ماشین که قصد خرید آن را دارید نسبت به قیمت که فروشنده پیشنهاد می کند ارزش خرید دارد یا خیر.

تصادفی بهترین مرکز خرید ماشین دست دوم و تصادفی

بهترین و مطمئن‌ترین راه برای خرید خودرو دست دوم انتخاب یک مرکز خرید و فروش ماشین های دست دوم است. مرکز تصادفی مرکز خرید و فروش ماشین دست دوم کارکرده و بهترین خریدار ماشین تصادفی است که با اطمینان از کیفیت خودروهای دست دوم و قیمت مناسب و بدون هیچ مشکل حقوقی می توانید خودروی دلخواه تان را خریداری کنید و اصلا ضرر نکنید!!

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.