قانون تصادف با درب باز

در تصادف با درب باز خودرو مقصر کیست؟

آیا زمانی که در خودرو را باز گذاشتید، یک موتور با خودرو شما تصادف کرده است؟ آیا پس از پارک ماشین و در هنگام باز کردن در خودرو، خودروی دیگر از راه رسیده و با در ماشین شما تصادف کرده است؟  نحوه تشخیص مقصر در تصادف با درب باز ماشین به سادگی انجام نمی شود. برای همین این مقاله از تصادفی را به قانون تصادف با درب باز خودرو اختصاص داده ایم تا شما در صورت مواجهه با این مشکل بتوانید تشخیص دهید که مقصر کیست؟ در پایان این مطلب شما حتما به جواب این سوال خواهید رسید.

قانون تصادف با درب باز ماشین

نحوه تشخیص مقصر در تصادف با درب باز خودرو سخت است و یکی از پیچیده ‌ترین تصادفات محسوب می شود. بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی کلیه رانندگان وسایل نقلیه موظف هستند که فاصله حداقل یک و نیم متری را از سایر وسایل نقلیه رعایت کنند. کارشناسان تصادفات علت تصادف با درب باز خودرو را رعایت نکردن فاصله مناسب تشخیص می دهد و در این صورت راننده ای که فاصله را رعایت نکرده، مقصر تصادف شناخته می شود. اگر هم خودرو در حال حرکت در حالت حداقل فاصله عرضی را رعایت کرده، خودروی پارک شده مقصر تصادف است.

تصادف موتور با درب باز خودرو

قانون تصادف با درب باز ماشین

در صورتی که فاصله عرضی توسط موتور در حال حرکت رعایت شده باشد اما راننده خودروی ایستاده در خودرو را بیشتر از ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر باز کند، مقصر تصادف ماشینی است که در را باز کرده است. اما اگر فاصله مناسب توسط موتورسوار رعایت نشده باشد، در تصادف موتور با درب باز ماشین ، موتور سوار  یا دورچرخه سوار مقصر تصادف شناخته می شوند.

تصادف با درب باز خودروی پارک ‌شده در سمت چپ خیابان

اگر ماشین در سمت چپ خیابان پارک شده باشد و درب خودرو به صورت ناگهانی باز شود و خودرو یا موتوری به آن بزند، ماشین که در پارک است، عامل اصلی تصادف خواهد بود و موظف به پرداخت تمامی خسارات راننده زیاندیده می باشد.

بیمه شخص ثالث در تصادف با درب باز خودرو

اگر در طی تصادف در صورت باز شدن ناگهانی درب خودرو، شما مقصر شناخته شدید در صورتی که بیمه شخص ثالث داشته باشید بیمه تمامی خسارت را می پردازد.داشتن بیمه شخص ثالث طبق قانون الزامی است؛ به ‌محض به اتمام رسیدن تاریخ بیمه شخص ثالث بایستی دوباره آن را تهیه کنید.

بیمه بدنه خودرو در تصادف با درب باز خودرو

اگر بیمه بدنه خودرو داشته باشید بیمه نیز بخش قابل توجهی از خسارت مالی تصادف را پرداخت و جبران خواهد کرد. صورتی‌که مالک خودروی مقصر بیمه شخص ثالث داشته باشد، بیمه همه خسارت ‌های جانی و مالی اشخاص دیگر را می‌ پردازد. اما مالک ماشین مقصر فقط زمانی می تواند از بیمه خسارت بگیرد که بیمه بدنه داشته باشد. اما اگر بیمه بدنه نداشته باشد خود فرد مقصر باید هزینه های خسارت وارده را پرداخت کند.

افت قیمت خودرو در تصادفات با درب باز خودرو

قانون تصادف با درب باز خودرو

مهم ترین پیامدی که در تصادف برای مالک خودرو به وجود می آید افت قیمت خودرو در زمان معامله خرید و فروش است. اگر در تصادف با درب باز خودرو رنگ درب های اصلی آسیب ببیند و به رنگ شدگی نیاز داشته باشد، قیمت خودرو ۲ تا ۷ درصد دچار افت قیمت می شود. اما اگر شدت آسیب به خودرو آن ‌قدر شدید باشد که لازم باشد تا درب های اصلی خودرو به طور کامل تعویض شود، قیمت خودرو تقریبا ۳ تا ۸ درصد افت پیدا می‌کند. البته میزان دقیق افت قیمت باید توسط کارشناسان تصادفات مشخص شود.

جبران خسارت مقصر تصادف با در باز ماشین

مقصر در تصادف با درب باز خودرو چه موتورسوار باشد یا خودروی دیگر ، بایستی خسارت ها را پرداخت کند این خسارت را بیمه شخص ثالث جبران می کند. البته اگر بیمه بدنه هم داشته باشید می توانید بابت خسارت ماشین خودتان از بیمه بخواهید که خسارت را جبران کند. بیمه بدنه الزامی نیست اما بسیاری از خسارت ناشی از تصادف با درب باز خودرو را پرداخت و جبران می کند. جهت مشاوره بیشتر می توانید با همکاران ما تماس بگیرید. شما خوانندگان محترم نیز می توانید در بخش کامنت ها سوالات خود را با ما در میان بگذارید. اگر سوالی درباره خرید و فروش ماشین تصادفی دارید می توانید از مشاوران مرکز تصادفی کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.