میدانید بیمه بدنه ماشین چند درصد خسارت را میدهد؟

میدانید بیمه بدنه ماشین چند درصد خسارت را میدهد؟

در صنعت بیمه به فرانشیز  یا Franchise بخشی از خسارت می گویند که بیمه گذار بایستی آن را پرداخت کند. در واقع در جریان فرانشیز شرکت بیمه هیچ گونه تعهدی در مقابل پرداخت بخشی از خسارت ندارد. وقتی دچار تصادف می شوید بیمه بدنه خسارت را پرداخت و هزینه های ناشی از تصادف را جبران می کند. اما تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت محدود است و فرد هم بایستی یک بخشی از هزینه ها را متقبل شود.

یا میدانید بیمه بدنه خودرو چند درصد خسارت را میدهد ؟ ما در این مقاله از تصادفی به این سؤال پاسخ داده ایم . اگر می خواهید درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه را بدانید، این مقاله مرکز تصادفی را مطالعه کنید.

 

هدف فرانشیز بیمه چیست؟

فرانشیز یک سری شروطی دارد که در قرار داد بیمه شامل بندهای زیر می شود:

 • کاهش حق بیمه با کم شدن میزان تعهدات شرکت بیمه
 • کم کردن هزینه های اداری شرکت بیمه
 • کاهش دفعات مراجعه به شرکت بیمه و کاستن از تعداد دعاوی خسارتی
 • افزایش مراقبت بیمه گزار از مورد بیمه برای جلوگیری از وقوع خطر یا خطرات

 

چند درصد خسارت را بیمه بدنه پرداخت میکند ؟

بیمه کل خسارت وارد شده به خودرو را پوشش نمی دهد. بلکه مبلغی به عنوان فرانشیز تعیین می شود که بایستی توسط بیمه گذار پرداخت شود. سقف پرداخت بیمه بدنه ماشین به میزان خسارت بستگی دارد. درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه خودرو در صورت سرقت فرانشیز 20 درصد، در صورت آتش سوزی 10 درصدی محاسبه می شود. در این صورت بیمه شرکت بیمه 80 درصد ارزش خودرو را جبران می کند.

فرمول محاسبه خسارت بیمه بدنه

شرایط بیمه بدنه ماشین برای پرداخت خسارت چیست؟

فرمول محاسبه خسارت بیمه بدنه به این شکل است که اگر در یک حادثه، خسارت برآورد شده به مبلغ ۱۰ میلیون تومان باشد و میزان فرانشیز بسته به نوع خسارت ۲۵% است. میزان فرانشیز  برابر با ۵/۲ میلیون تومان محاسبه می ‌شود و بیمه باید مبلغی برابر ۵/۷ میلیون تومان را پرداخت کند. اگر می خواهید بدانید که بیمه بدنه چند درصد خسارت را می دهد باید با میزان فرانشیز را محاسبه کنید.

 

شرایط بیمه بدنه ماشین برای پرداخت خسارت چیست؟

در قانون بیمه بدنه خودرو تفاوت زیادی بین خسارت کلی و جزئی وجود دارد. درصد خسارت وارد شده به خودرو باید از سوی کارشناس محاسبه می شود و بر این اساس هزینه که کارشناس تعیین می کند به عنوان درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه ماشین از شرکت بیمه گرفته می شود .به طور مثال بر اساس تعیین کارشناس در صورتی که یک خودرو در تصادف بیش از 70 درصد خسارت دیده باشد میزان پرداختی آن جزء خسارت کلی محسوب می شود و بر اساس قوانین، میزان پرداختی بابت آن در دسته خسارت کلی محاسبه می‌شود. خسارت کمتر از 70 درصد هم خسارت جزئی به حساب می آیند.

 

چند بار می توان از بیمه بدنه ماشین استفاده کرد؟

بیمه بدنه به صورت یک ساله است. در تمام این مدت هیچ محدودیتی در تعداد استفاده از درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه وجود ندارد. البته اگر با هر بار استفاده از درصد بیمه بدنه، فرانشیز هر بار افزایش پیدا می کند. به طور مثال اگر خودرو در اثر خطرات اصلی آسیب ببیند، فرانشیز اولین حادثه، 10%، حادثه دوم 20% و حادثه سوم به بعد 30% است.

 

 

برای دریافت درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه چه کاری انجام دهیم؟

برای اینکه خسارت وارده به خودرو را از بیمه دریافت کنید بایستی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پلیس راهنمایی ‌و رانندگی اعلام کنید تا برای تعیین مقصر حادثه و دریافت کروکی به محل تصادف حضور یابد.
 • ظرف کمتر از 5 روز اداری به شکل حضوری به مراکز پرداخت خسارت بعد از تصادف مراجعه کنید و برای دریافت خسارت تشکیل پرونده بدهید
 • ماشین تصادفی را به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه انتقال دهید
 • کارشناس از ماشین بازدید می کند تا میزان خسارت سلامت آن را ارزیابی کند

 

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه چست؟

برای اینکه بتوانید درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه را دریافت کنید بایستی یک سری مدارک را به شرکت بیمه تحویل دهید:

 • اصل و کپی گواهینامه رانندگی
 • کروکی
 • اصل و کپی کارت ملی بیمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل و کپی بیمه بدنه ماشین
 • اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالت ماشین
 • اصل فاکتور رسمی لوازم و قطعات تعویضی
 • اصل فاکتور حمل و نجات در صورت قابل حرکت نبودن

 

آیا برای دریافت درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه به گزارش پلیس نیاز داریم؟

بعد از هر بار خرید بیمه بدنه، می توانید با ترسیم کروکی پلیس خسارت را جبران کنید. البته در صورتی که حادثه رانندگی خسارت بدنی نداشته، میزان خسارت زیر 30 میلیون و در دسته خسارت جزئی باشد و اختلافی بین دو طرف حادثه رخ ندهد، به گزارش و کروکی نیاز نیست.

 

آیا شرکت بیمه برای بیمه بدنه تخفیف اعمال کرده است؟

آیا برای دریافت درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه به گزارش پلیس نیاز داریم؟

شرکت ‌های بیمه برای بیمه بدنه، تخفیفات زیادی را اعمال کرده اند که شامل موارد زیر می شود:

 • تخفیف بر اساس ارزش خودرو
 • تخفیف عدم خسارت
 • تخفیف خرید نقدی
 • تخفیف خودروی صفر

 

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه چقدر است؟

بیمه گذار بعد از حادثه یا تصادف باید تا 5 روز به اطلاع شرکت بیمه برسد تا پرونده مربوطه برای دریافت خسارت تشکیل شود. البته می توانید بیشتر از 5 روز از تصادف هم برای گرفتن سقف پرداخت خسارت بیمه بدنه ماشین بدون کروکی می تواند اقدام کند . ولی کارها کمی سخت می شود. چون در برخی از شرایط نیاز به مراجعه به شورای حل اختلاف می باشد. پس بهتر است اعلام تصادف را به شرکت بیمه به تاخیر نیندازید!

 

مرکز خرید و فروش خودروهای تصادفی

در این مقاله به پرداخت درصد خسارت بیمه بدنه توسط شرکت بیمه پرداخته شد. در صورت خسارت جزئی بیمه مبلغی را به بیمه گذار می دهد تا خسارت تصادف را جبران کند. البته درصد پرداخت خسارت بیمه بدنه با فرانشیز محاسبه می شود که کلیه شروط فرانشیز گفته شد. در صورت تصادف و داشتن بیمه بدنه می توانید خسارت ماشین تصادفی خود را به راحتی جبران کنید و هم چنین می توانید خودروی تصادفی خود را به مرکز خرید و فروش ماشین تصادفی در تهران با قیمت مناسب و با اطمینان بفروشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.