علت روغن ریزی موتور خودرو

علت روغن ریزی موتور خودرو به همراه راه حل

آیا در جای پارک خود ردی از روغن ماشین تان را مشاهده می کنید؟ روغن ریزی خودرو می تواند از موتور یا از گیربکس ماشین نشتی پیدا کرده باشد. بنابراین پیش از هر چیز باید متوجه شوید که این ایراد مربوط به کدام بخش از ماشین است. ما در این مقاله از مرکز تصادفی به شما کمک می کنیم که اصلی ترین علت روغن ریزی موتور خودرو را بدانید و نکات لازم برای رفع این مشکل  رابه ارائه داده ایم.

6 مورد از دلایل روغن ریزی موتور ماشین

روغن ریزی موتور ماشین دلایل متعددی دارد. در ادامه اصلی ترین علت های روغن ریزی ماشین و موتور آن را با هم بررسی می کنیم:

1. خرابی سنسور فشار روغن موتور

سنسور فشار روغن موتور، در مسیر انتقال روغن از پمپ به سمت سرسیلندر موتور قرار دارد و فشار روغن روان‌کاری در پیشرانه خودرو را تنظیم می کند. اگر فشار روغن کمتر شود این سنسور فعال شده و سیگنال اخطار به ECU ارسال می‌کند. هم چنین کنتاکت محافظ این سنسور روغن از جنس پلاستیک است که فرسایش و سوراخ شدن آن باعث می‌شود روغن از این بخش به بیرون نشت پیدا کند. و در این صورت سنسور نمی تواند کار خود را به درستی انجام دهد

2. گرفتگی فیلتر روغن موتور

فیلتر یکی از قطعات مصرفی ماشین است که کار جدا سازی ذرات آلاینده از روغن موتور را انجام می دهد. لازم است که به ‌ازای هر 5 تا 7 هزار کیلومتر یک بار فیلتر روغن را به ‌همراه روغن تعویض کنید. چون بی توجهی به تعویض فیلتر روغن می تواند راه عبور روغن را مسدود کند. برای همین روغن تحت فشار به دنبال راهی برای ادامه مسیر خود باشد و اتصالات سیستم روان‌کاری موتور تحت فشار زیادی قرار بگیرند. همین امر باعث نشت روغن و روغن ریزی خواهد شد.

3. خرابی کاسه نمد

علت نشت روغن موتور از زیر خودرو

کاسه نمد یک قطعه آب بندی است که برای جلوگیری از نشت روغن در قطعات مختلف مانند پیستون، پلوس، میل لنگ، میل سوپاپ، گیربکس و … در خودرو نصب می شود. پس اگر خراب شود، روغن موتور به بیرون نشت می کند. کاسه نمد طول عمر مشخصی دارد و بعد از اتمام عمر نیاز به تعویض پیدا می کند. اگر می خواهید کاسه نمد سالم داشته باشید بایستی به نصب دقیق کاسه نمد و استفاده از روغن موتور باکیفیت دقت کنید.

4. خراب شدن واشر سر سیلندر موتور خودرو

این قطعه بین سر سیلندر و بلوکه سلیندر قرار گرفته است. این قطعه مسیر گردش روغن موتور را تعیین می کند. علت روغن ریزی از واشر سر سیلندر خرابی واشر سر سیلندر است. وقتی موتور برای مدت طولانی تحت فشار زیادی قرار بگیرد، یکی از قطعاتی که احتمال آسیب دیدن آن‌ها وجود دارد، واشر سرسیلندر است. آسیب دیدن این قطعه باعث می‌شود که در کار کرد آن اختلال ایجاد شود و روغن ریزی به وجود بیاید.

5. ایراد در آب بندی کارتل

ایراد در آب بندی کارتل علت نشت روغن موتور از زیر خودرو به شمار می رود. کارتل محفظه روغن موتور است که در زیر بلوکه سیلندر قرار دارد. روغن داغ در مسیر برگشت از موتور، به کارتل منتقل شده و در این قسمت خنک می ‌شود. وقتی خودروی شما خاموش است، تمام روغن داخل کارتل جمع می ‌شود. کارتل از جنس فولاد و آلومینیوم است که در صورت فرسایش سوراخ شدن آن، شاهد مقدار قابل توجهی از تخلیه روغن موتور خواهید بود. این ایراد خیلی خطرناک است که می تواند آسیب ‌های شدیدی به موتور ماشین شما وارد کند.

 اگر در زمان تعویض روغن، پیچ تخلیه آن بد بسته شود، بدنه کارتل آسیب می ‌بیند و روغن موتور نشت می کند. یک دلیل دیگر که خرابی کارتل را به همراه دارد سوختن واشر ناشی از داغ بودن بیش از روغن می باشد

6. سوراخ شدن بلوکه سیلندر موتور

در صورت ترک خوردن و سوراخ شدن بلوکه سلیندر موتور ممکن است روغن ریزی از ماشین به وجود بیاید. مهم‌ ترین علت روغن ریزی ماشین ترک برداشتن بلوکه سلیندر است که عامل ترک برداشتن بلوکه سیلندر، تغییرات دمای شدید و ناگهانی آن است. هم چنین تصادف یا رانندگی بد می تواند ضربه های شدیدی به موتور وارد و باعث آسیب دیدن بلوکه سیلندر شود.

 

روش های برطرف کردن روغن ریزی موتور خودرو

اقداماتی که بعد از مشاهده لکه های روغن و تشخیص روغن ریزی از موتور خودرو باید انجام دهید عبارتند از:

 • به موتور شویی خودرو
 • چسب و جوش برای شکستگی در بدنه
 • تعمیر خرابی پیچ ها
 • تعویض کاسه نمدها
 • آب بندی سنسورها با نوار تفلون
 • به مدت 2 الی 3 روز به صورت عادی حدود 300 کیلومتر مسافت با خودرو رانندگی کنید.

انواع روغن ریزی خودرو

علت روغن ریزی ماشین

به طور کلی نشت روغن خودرو ممکن است مربوط به قسمت هایی مختلف ماشین باشد. که این مشکل بیشتر در هنگام خاموش بودن ماشین اتفاق می افتد. این قسمت ها عبارتند از:

 • روغن ریزی در بخش هیدرولیک خودرو

روغن در بخش هیدرولیک خودرو به رنگ قرمز است که برای بررسی آن مثل موتور از پایین به چک کنید. شایع ترین نشتی در این سیستم مربوط به فشنگی فشار، لوله های تزریق پرفشار روغن و کاسه نمدهای سرجک هیدرولیک می باشد.

 • روغن ریزی در بخش ترمز خودرو

روغن بخش ترمز به رنگ های زرد، سبز و آبی می باشد و این روغن غلظت پایین با خاصیت تمیزکنندگی زنگ اهن دارد. برای تشخیص نشتی روغن به روغن ریزی و خیسی در داخل رینگ لاستیک خودرو توجه کنید. چرخ مذکور را باز کنید و چک کنید. و اگر  خیسی در رینگ مشاهده نکردید، روغن ریزی ترمز در دیگر اجزای ترمز اتفاق افتاده است. برای رفع این مشکل حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید.

 • روغن ریزی در گیربکس

ساختار روغن گیربکس با روغن موتور شبیه است البته روغن گیربکس غلظت بیشتری دارد که مانند روغن ریزی موتور به راحتی قابل تشخیص نمی باشد. برای تشخیص روغن ریزی در گیربکس مثل روغن ریزی در موتور از پایین به بالا قطعات را بررسی کنید. روغن ریزی های گیربکسی می ‌توان به روغن ریزی کاسه نمد سرشفت کلاچ، پیچ تخلیه گیربکس، کاسه نمد سرپلوس، واشر درب گیربکس، واشر ساعت گیربکس اتوماتیک ، شیربرقی ‌های کنترل جریان روغن گیربکس اتوماتیک و یا  شکستگی پوسته گیربکس، نشت از کنار سنسورهای دور موتور و دنده عقب مربوط باشد

 • نشت روغن از موتور خودرو

رایج ترین روغن ریزی مربوط به نشتی روغن داخل موتور است. این ایراد را زمانی متوجه می شوید که چند ساعت ماشین تان در یک جا پارک باشد بعد تا شاهد تشکیل یک حوض روغن در زیر آن خواهید بود. روغن ریزی موتور خودرو بوی شبیه به سوختن لاستیک دارد که بعد از استشمام این بو متوجه آن می شوید. معمولا نشت روغن با بوی سوختگی همراه است.

نحوه تشخیص روغن ریزی ماشین و موتور آن

برای شناسایی این نوع روغن ریزی باید مسیر چرب شدگی سطح موتور را بررسی و دنبال کنید. هر چه به سمت بالای موتور برویم به این معناست که قطعات پایین سالم هستند. تاکید می کنیم که بررسی علت روغن ریزی ماشین بایستی حتما توسط میکانیک و کارشناس با تجربه باید انجام شده تا این مشکل به درستی برطرف شود.

 روغن ریزی‌ در قسمت های پایین موتور شامل پیچ کارتل، واشر کارتل ، کاسه نمد طرفین میل‌ لنگ ، لاستیک ‌های چکمه‌ ای ، سنسور فشار روغن (شمع روغن) ، فیلتر روغن ، واشر سر سیلندر ، پمپ بنزین مکانیکی ، کاسه نمد میل سوپاپ ، کاسه نمد دلکو ، واشر درب سوپاپ و درب محفظه روغن می شود.

آیا روغن ریزی ماشین خطرناک است؟

نحوه تشخیص روغن ریزی ماشین

نشت حتی مقدار کم روغن موتور ماشین خطرات زیادی به همراه دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • آسیب به محیط زیست

از آن جایی که روغن ها از ترکیبات سمی تشکیل شده است آب باران این روغن ‌ها را می‌ شوید و آنها را وارد رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و منابع آبی می‌کند. همین امر باعث مشکلات زیست محیطی می شود.

نشت روغن موتور یک تهدید بزرگ برای ایمنی خودروست. این روغن قابل اشتعال است و می‌تواند آتش‌سوزی ایجاد کند.

 • خرابی و آسیب به موتور

روغن ریزی موتور خبر از اختلال در قسمت های موتور ماشین را نشان می دهد که بی توجهی به آن باعث کاهش سطح روغن موتور و باعث اصطحکاک بین قطعات گیربکس و موتور آسیب جدی به موتور می شود و هزینه های زیادی به همراه دارد. اگر روغن ریزی از سیستم ترمز و مدار هیدرولیک فرمان باشد قدرت ترمز موتور را کاهش می دهد و می تواند کنترل ماشین را تحت تاثیر قرار بدهد که در هر دو صورت خطر تصادف را به همراه دارد.

نکته: فراموش نکنید که هزینه تعمیر روغن‌ ریزی ماشین خیلی زیاد نیست؛ اما بی ‌توجهی به این ایراد می تواند هزینه های به مراتب بیشتری را به شما تحمیل کند.

دلایل کاهش روغن موتور

کاهش روغن موتور طبیعی است که نشان می دهد عملکرد روغن موتور مؤثر بوده است اما اگر روغن ماشین بیش از میزان استاندارد کم شده باشد به این معناست که موتور روغن ریزی دارد. لازم به ذکر است که در حالت کلی و معمول در هر 1000 کیلومتر 2.1 تا 2.5 لیتر کاهش روغن طبیعی می باشد.

 • استفاده از روغن نامناسب

بهترین کار این است که از یک روغن باکیفیت استفاده کنید چون ریختن روغن موتوری که ویسکوزیته پایین‌تر از حد توصیه سازنده داشته باشد نه تنها از راندمان و عمر مفید خودرو کم می کند بلکه باعث کاهش سطح روغن بیشتر از میزان استاندارد می شود.

 • سوختن روغن موتور

در فرایند احتراق  معمولا حدود 150 سانتیمتر مکعب روغن در هر 1000 کیلومتر) از طریق جداره سیلندر به محفظه احتراق وارد می شود و روغن موتور در طی این فرایند سوخته و از بین می رود. در صورت سوختن بیش از حد روغن دود غلیظی از اگزوز خارج می شود.

 • شرایط رانندگی

اگر با دور موتور بالا رانندگی کنید به قطعاتی چون آب بنده و واشرها فشار زیادی

وارد می شود که همین امر نه تنها مصرف روغن موتور را افزایش می دهد بلکه باعث روغن ریزی ماشین هم می شود.

 

وظیفه روغن موتور در خودرو

علت های روغن ریزی ماشین

روغن موتور از روغن های پایه به همراه افزودنی هایی همچون مواد ضد جوش، ضد زنگ، ضد اکسید، ضد کف و مواد پایین آورنده نقطه ریزش تشکیل شده است. این روغن ها معمولا به سه دسته مینرال، سنتیک و نیمه سنتیک تقسیم می شوند که روغن موتور مینرال ساده‌ترین نوع روغن موتور،  سنیک و نیمه سنیتک جزء روغن موتورهای پیشرفته به شمار می روند.

اصلی ترین وظیفه روغن موتور در خودرو شامل موارد زیر می شود:

 • تمیزکاری

شما می توانید فضای داخلی خودرو خود را مرتب تمیز کنید یا ماشین تان را به کارواش ببرید و بدنه آن را بشویید اما قطعات داخلی خودرو بایستی به شیوه دیگری تمیز شوند که روغن موتور این کار را انجام می دهد. قطعات موتور به مرور زمان بر اثر تماس با یکدیگر و احتراق، ذرات معلق را به خود جذب می کنند برای همین روغن موتور کار پاک کردن این ذرات معلق از روی قطعات را به عهده دارد.

 • جلوگیری از زنگ زدگی

در ترکیبات روغن موتور ماشین از یک ماده افزودنی به نام روغن پایه که حاوی مواد ضد اکسید به کار برده شده است که این ماده تاحدودی می تواند از زنگ زدگی قطعات موتور جلوگیری کند.

 • ضربه گیری

قطعات محرک که در حال تماس با یکدیگر باشند ممکن است در جاهایی بر اثر اصطحکاک و تماس زیاد به همدیگر ضربه وارد کنند. روغن موتور مانع از وارد شدن این ضربات می شود.

در این مقاله از تصادفی، مرکز خرید و فروش ماشین تصادفی در تهران به مشکلات روغن ریزی موتور خودرو و راهکارهایی برای حل آن پرداختیم. امیدواریم توانسته بشیم پاسخ سوالات شما را در ارتباط با علت روغن ریزی موتور ماشین داده باشیم.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.