زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو

چه زمانی برای تعویض لاستیک خودرو مناسب است؟

آیا می‌دانید زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو شما کی است؟ اگر در هنگام ترمز کردن مدت زمان طولانی تری ماشین می ایستد یا در هنگام رانندگی متوجه لرزش غیر عادی خودرویتان شدید، عمر لاستیک تمام شده و باید هر چه سریعتر لاستیک خودرویتان را تعویض کنید. لاستیک خودرو تنها نقطه تماس بین ماشین شما و جاده هستند. به همین دلیل سالم بودن آن از اهمیت زیادی برخوردارند. در این مقاله از تصادفی سعی داریم بهترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو را به شما بگوییم تا با تشخیص زمان مناسب تعویض لاستیک از وقوع هر حادثه پیشگیری کنید.

6 راه شناسایی زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو

لاستیک یک عنصر حیاتی در عملکرد خودروست. شما به عنوان یک راننده باید علائمی که نشان می‌دهد لاستیک ‌های شما نیاز به تعویض دارند را بشناسید.

1- میزان سایش آج

رایج ترین نشانه های اتمام عمر لاستیک و زمان تعویض خودرو میزان سایش آج لاستیک است. آج روی لاستیک ‌های خودرو نقش مهمی در ایجاد چگ ‌زنی و چسبندگی در جاده برعهده دارد. هر چه مقدار فرسودگی و سایش آج بیشتر باشد از کارایی خودرو خصوصا در شرایط مرطوب یا لغزنده، کاسته می شود.

عمق آج لاستیک نباید کمتر از ۱٫۶ میلی‌متر باشد. درصورتی‌ که عمق آج به این عدد برسد لاستیک ها نیاز به تعویض دارند.

 بررسی میزان سایش آج:

دو راه حل وجود دارد که میزان سایش و عمق آج لاستیک را نشان می دهد.

  • برای بررسی عمق آج،  از “دستگاه تست عمق آج” استفاده می کنند. عددی که دستگاه نشان می دهد میزان فرسودگی آج تایر است  و یعنی عمر مفید لاستیک خودرو شما به پایان رسیده است.
  • به شاخص ساییدگی آج لاستیک یا TWI (برآمدگی مثلثی شکل) توجه کنید. این برآمدگی، شاخص ساییدگی آج لاستیک محسوب می شود و هنگامی که تایر تمیز باشد، به راحتی تشخیص داده می شود. در صورتی که سایش آج های لاستیک، که ارتفاع لاستیک ها با این شاخص یکسان باشد، این نشان می دهد که زمان تعویض لاستیک خودرو فرا رسیده است.

2- علامت twi روی لاستیک

نکته قابل توجه این است که تایرها همیشه در چهار لاستیک به شکل یکنواخت سایش ندارند. سایش تایر با توجه به  عوامل مختلفی مانند توزیع وزن و شرایط رانندگی، میزان سایش لاستیک ‌ها ممکن است متفاوت است. برای همین برای تشخیص میزان سایش لاستیک ها باید آن را به شکل منظم بازرسی کرد تا با مشاهده هر گونه برامدگی یا ترک و یا سایش ناهوار آج نسبت به تعویض لاستیک اقدام کرد.

3- آسیب و فرسودگی لاستیک

در صورتی که دیواره های جانبی لاستیک نیز دچار ترک یا سوراخ شدگی و برامدگی شده باشد نشان می دهد که بایستی تعویض شود. تمامی این موارد می‌تواند یکپارچگی ساختاری لاستیک را به خطر بیندازد و باعث شود تا شما کنترل خودرو را در هنگام رانندگی از دست بدهید. اگر متوجه هر یک از این علائم شدید در صورت لزوم آن ها را تعویض کنید.

4- لرزش‌ غیر عادی خودرو

تعویض لاستیک خودرو

لرزش غیر عادی یا بیش از حد خودرو نیز نشان می دهد که لاستیک خودرو نیاز به تعویض دارد.  فرسودگی لاستیک‍‌ ها در عملکرد کلی خودرو تاثیر منفی بگذارد و باعث لرزش شدید خودرو در هنگام رانندگی شود. البته دلایلی مانند بالانس نبودن چرخ ها کمک فنر  و جاده نامناسب نیز می توانند منجر به لرزش خودرو شوند.

5- عمر تایر خودرو

به جز عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم. بعد از یک زمان مشخص باید نسبت به تعویض لاستیک خودرو اقدام کنید . به تشخیص متخصصان هر ۵ تا ۷ سال یک ‌بار (بسته به برند و کیفیت آن)، بدون توجه به سایش آج، تایرهای سواری به تعویض نیاز دارند تا ایمنی و عملکرد مطلوب خودرو به طور کامل فراهم شود.

6- کارکرد خودرو

علائمی دیگر که زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو را نشان می دهد کارکرد خودروست.در شرایط معمولی، حداکثر کارکرد یک لاستیک در حدود ۸۰ هزار کیلومتر است. پس از گذشت این مقدار از کارکرد نسبت به تعویض لاستیک خودرو بعد از چند کیلومتر اقدامات لازم را انجام دهید.

حتی اگر یک لاستیک جدید خریدید، ممکن است آن لاستیک ها در شرایط نگهداری مناسبی انبار نشده باشند و زوتر از موعد استاندارد دچار فرسودگی شوند.  برای همین بهتر است بعد از هر ۲۰ هزار کیلومتر رانندگی لاستیک ها جدول کارکرد لاستیک ها را در نظر بگیرید و زمان تعویض لاستیک را تعیین کنید.

زمان تعویض لاستیک جلو با عقب

کارشناسان همواره توصیه می کنند که هر ۵ تا ۸ هزار کیلومتر پیمایش خودرو، تایرها را با هم جابه جا کنید. چون میزان فرسودگی لاستیک های محور جلو و عقب خودروها با یکدیگر متفاوت است. میزان فرسایش تایرهای محور جلو نسبت به محور عقب، در خودروهای دیفرانسیل خصوصا در زمان پارک دوبل و هنگام چرخش فرمان جلو بیشتر است. چون فشار بیشتری به چرخ های جلو وارد می شود و به چرخ های عقب فشار وارد نمی شود.

همچنین در خودروهای دیفرانسیل جلو، به دلیل انتقال نیروی موتور به چرخ‌ های جلو، اصطکاک لاستیک ‌های جلو با سطح جاده افزایش پیدا می کند، بنابراین طبیعی است که میزان فرسودگی لاستیک ‌های جلو نسبت به لاستیک ‌های عقب بیشتر باشد. می‌توانیم با جابجایی درست تایرها میزان فرسایش لاستیک ها را به حداقل برسانیم.

اهمیت زمان تعویض لاستیک خودرو

همان طور که ابتدا بیان کردیم لاستیک ها جز حیاتی برای حفظ ایمنی خودروهستند. در صورتی که لاستیک فرسوده شود می توانند ترمز، هندلینگ و عملکرد خودرو را با اختلال مواجه کند. پس در صورت هر گونه نشانه هایی که ذکر شد می توانید نسبت به تعویض لاستیک خودرو اقدام کنید.

حالت های مختلف تعویض لاستیک

ماشین تعویض لاستیک

در این بخش شما را با حالت های مختلف تعویض تایر خودرو آشنا می کنیم :

  • تعویض یک لاستیک

اگر می خواهید یک لاستیک را تعویض کنید موقع تعویض لاستیک خودرو بهتر است مشخصات لاستیک کهنه با لاستیک جایگزین مطابقت بدهید. نام تجاری، مدل، رتبه بندی سرعت و ظرفیت بار باید دقیقا با مشخصات لاستیک کهنه تطابق داشته باشد. اگر نسبت به این موارد بی توجه باشید، با شرایطی مانند هندلینگ ضعیف، کشیدن فرمان به سمت چپ یا راست و ترمز ضعیف مواجه خواهید شد. توصیه می کنیم لاستیک‌ های دو طرف یک محور از خودرو را هم‌زمان با نمونه جدید آن جایگزین کنید.

  • تعویض دو لاستیک

اگر می خواهید دو لاستیک خودروی خود را تعویض کنید لازم است آن ‌ها را در محور عقب خودرو قرار دهید و دو تایر قدیمی را در محور جلو خودرو نصب کنید تا مانع از لغزش پشت خودرو شود. چون لاستیک‌های محور جلو جهت حرکت خودرو در جاده را مشخص می‌کنند و لاستیک های محور عقب تعادل را برقرار کرده و مانع از لغزش به طرفین می شوند.

  • تعویض سه لاستیک

بهتر است از تعویض سه لاستیک خودرو اجتناب کنید زیرا این کار باعث ناهماهنگی عمق آج می شود. اگر مجبور به تعویض سه لاستیک هستید، دو لاستیک جدید را در محور عقب خودرو نصب کنید تا از سر خوردن خودرو در زمان تغییر جهت حرکت جلوگیری به عمل آید.

  • تعویض چهار لاستیک

بهترین حالت این است که هر چهار لاستیک خودرو را هم‌زمان تعویض کنید. این کار باعث حفظ ایمنی بیشتر شما و سرنشینان خودرو خواهد شد.

نکات مهم زمان تعویض لاستیک خودرو

  • بهتر است قبل از تعویض لاستیک ماشین یک سری نکات را مانند موارد زیر را در نظر بگیرید:
  • زمانی که لاستیک، پنچر بوده با آن رانندگی کردید آج لاستیک ‌ها به کمتر از یک و نیم میلی‌متر رسیده است.
  • برای اطمینان از وضعیت لاستیک ‌ها و ایمنی در رانندگی، توصیه می ‌شود به صورت دوره‌ای وضعیت لاستیک ‌ها را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید.
  • در زمان خرید لاستیک جدید حتما به نوشته های روی هر لاستیک دقت کنید و آن ها را با  آب و هوا و شرایط دمایی، حداکثر وزن بار قابل تحمل و غیره تطابق دهید.

4 راهکار برای افزایش عمر مفید لاستیک

زمان تعویض خودرو

راهکارهایی وجود دارد که رعایت کردن آن ها می تواند عمر لاستیک ماشین شما را بیشتر کند و نتیجه خوبی از عملکرد ماشین خود دریافت کنید:

1- کیفیت لاستیک

مهم ترین عامل اصلی که روی عمر مفید تایرها تاثیر می گذارند کیفیت آن هاست. در صورتی که لاستیک باکیفیت و با دوام باشد، طول عمر به مراتب بیشتری خواهد داشت

در حالی که لاستیک های ارزان و بی کیفیت زودتر از موعد دچار فرسودگی می شوند و نیاز به تعویض پیدا می کنند.

2- عادات رانندگی

عادت رانندگی نامناسب مانند شتاب گیری سریع پیچیدن در پیچ با سرعت بالا یا ترمزهای شدید مکرر عواملی هستند که می توانند فشار بیشتری به لاستیک ها وارد کنند و باعث فرسودگی آن ها شوند و در نهایت عمر لاستیک ماشین را به شدت کاهش دهند.

این در حالی است که انجام عادات خوب رانندگی مانند حفظ سرعت ثابت، اجتناب از مانورهای ناگهانی و تنظیم باد لاستیک به طول عمر لاستیک ها اضافه می کند.

3- شرایط جاده

شرایط جاده هم نقش مهمی در تعیین زمان مناسب تعویض لاستیک خودرو دارد. چاله ها و جاده های ناهموار می توانند به لاستیک آسیب بزنند و آن ها زودتر از موعد دچار خرابی و سوراخ شدگی کنند.

هم چنین، رانندگی در مسیرهای ناهموار یا خارج از جاده نیز  می‌تواند استرس بیشتری به لاستیک‌ ها وارد کند و منجر به کاهش عمر مفید لاستیک ها شود.

4- بازرسی منظم و نگهداری لاستیک ها

یکی دیگر از راه هایی که می تواند به افزایش طول عمر تایرها کمک کند بازرسی منظم آن هاست. چک کردن منظم فشار باد تایرها، چرخاندن لاستیک ‌ها و اطمینان از تراز و تعادل چرخ ‌ها، از عواملی هستند که می توانند طول عمر تایرها را بیشتر کنند. لاستیک ‌های کم باد یا بیش از حد باد شده سریعتر فرسوده می شوند. هم چنین تراز نامناسب چرخ ها می‌تواند باعث ساییدگی ناهموار لاستیک ها در یک طرف شود و عمر تایرها را کاهش بدهد.

بهترین مرکز خرید و فروش ماشین های تصادفی

همیشه بهتر است برای انجام چنین کارهایی که با ایمنی ماشین تان در ارتباط است از کسانی کمک بگیرید که در این امر متخصص هستند. اگر قصد خرید ماشین تصادفی خارجی دارید میتوانید با کارشناسان مجموعه ما در تماس باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.