علت روشن شدن چراغ چک خودرو

علت روشن شدن چراغ چک خودرو چیست؟

علت روشن شدن چراغ چک خودرو به دلایل مختلفی مثل خرابی سنسور اکسیژن، شل شدن درپوش بنزین، خراب شدن باتری، خرابی مبدل کاتالیستی، نصب کردن دزدگیر، مشکلات شمع و وایر موتور و خرابی سنسور جریان هوا پیش می آید.

چراغ چک یک نوع هشدار است که خرابی و اختلال در بخش های داخلی خودرو را نشان می دهد. در ادامه این مقاله از تصادفی به بررسی علت روشن شدن چراغ چک خودرو می پردازیم تا هر چه سریعتر آن را برطرف کنید و با هزینه های سنگین مواجه نشوید.

علت های روشن شدن چراغ چک خودرو

در ادامه به اصلی ترین علت های روشن شدن چراغ  چک ماشین می پردازیم:

1. خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن کار اندازه گیری اکسیژن نسوخته را در سیستم اگزوز خودرو به عهده دارد. این سنسور داده ها را به رایانه خودرو ارسال می کند که از آن برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت وارد شده به سیلندرها استفاده می شود.

اگر سنسور اکسیژن را تعویض نکنید بعد از گذشت مدت زیاد یک سنسور O2 بد می تواند به قطعاتی مانند شمع ها و مبدل کاتالیزور آسیب می رساند. همچنین ممکن است باعث رد شدن خودرو در تست آلایندگی شود.

راه حل:

بنابراین اگر به دنبال چراغ چک شما روشن شده و دچار افت شتاب شدید، بهتر است سنسور اکسیژن را تعویض کنید.

2. شل شدن درپوش بنزین

شل شدن درپوش بنزین یک علت روشن شدن چراغ چک

در صورتی که درپوش بنزین باز و شل باشد باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود. این مشکل خصوصا بلافاصله پس از پر کردن باک به وجود می آید.

راه حل:

پس بهتر است دست از کار بکشید و درپوش بنزین را چک کنید البته گاهی اوقات درپوش ایراد پیدا کرده است و بایستی آن را تعویض کرد.

3. خراب شدن باتری

خراب شدن باتری هم می توانید یک دلیل دیگر برای روشن شدن چراغ چک باشد در بسیاری از خودروها چراغ دینام نشان‌دهنده بروز ایراد در باتری ماشین است. البته خودروهای با تکنولوژی بالا مجهز به چراغ هشدار دهنده خرابی باتری هستند. اگر از خودروی بدون این تجهیزات استفاده می کنید، خرابی باتری می‌تواند منجر به روشن شدن چراغ چک خودرو شود.

راه حل:

اگر مدت هاست که از همین باتری استفاده می کنید، به شما نشان می دهد که باتری به تعویض نیاز دارد.

4. خرابی مبدل کاتالیستی

مبدل کاتالیستی در سیستم اگزوز خودرو قرار دارد. این قطعه، مونوکسید کربن حاصل از فرایند احتراق را به دی اکسید کربن تبدیل می کند. همه خودروهایی که با بنزین کار می کنند مجهز به یک مبدل کاتالیستی هستند.

لازم است هر از چند گاهی مبدل کاتالیستی را چک کنید تا دچار گرفتگی نشده باشد. صداهای غیرعادی و یا استشمام بوی بد از اگزوز می توانند نشان بدهد که مبدل کاتالیستی خراب شده است.

راه حل:

پس یکی از علت هایی که باعث روشن شدن چراغ چک می شود خرابی مبدل کاتالیستی محسوب می شود که برای رفع آن باید آن را تعویض کنید.

5. نصب کردن دزدگیر

در صورتی که به تازگی دزدگیر وصل کردید و نصب آن به درستی انجام نشده باشد، تنظیمات نادرست آن می تواند چراغ چک را روشن کند. خصوصا اگر کامپیوتر خودروی شما سیستم‌ های نصب‌شده را به‌ عنوان یک عامل مخرب شناسایی می‌کند در نتیجه باعث می شود تا چراغ چک روشن شود. هم چنین اگر نصب دزدگیر به درستی انجام نشود  برق‌دزدی ماشین ایجاد شده و باتری را خالی می کند.

 

6. مشکلات شمع و وایر موتور

مشکلات شمع و وایر موتور یکی از دلایل روشن شدن چک خودرو

شمع های آلوده یا فرسوده می تواند علت گاز نخوردن و روشن شدن چراغ چک خودرو باشد. بنابراین اگر شمع های خودروی شما دچار مشکل باشند، چراغ چک روشن می شود.

راه حل:

توصیه ما این است که شمع و وایر خودرو را مرتبا چک و تمیز کنید و در صورت فرسوده شدن آن ها را تعویض کنید.

7. خرابی سنسور جریان هوا

سنسور جریان هوای ماشین (MAF) بخشی از سیستم مدیریت موتور است که کار کنترل میزان هوای ورودی به موتور را انجام می دهد. بنابراین ماشین شما بدون آن نمی تواند خودش را با تغییرات ارتفاع مطابقت بدهد . علت خاموش و روشن شدن چراغ چک خودرو از جمله علائم خرابی MAF است. البته مشکلاتی مانند کم آوردن خودرو در سرعت های بالا و سر بالایی و لرزش ماشین در این شرایط نیز خرابی سنسور جریان هوا را نشان می دهد.

8. مشکلات کوئل

وظیفه کوئل به دست آوردن الکتریسیته برای جرقه‌زدن شمع‌ها در خودرو است. با خرابی این قطعه، احتمالا شمع خودرو نیز دچار آسیب می شود.

نحوه خواندن و پیدا کردن مشکل چراغ چک

وقتی سنسورها یک نوع اختلال در کارکرد خودرو را تشخیص می دهند آن را به شکل یک کدخطا داخل حافظه کامپیوتر ذخیره می کند که این منشا اصلی مشکل را به کمک دستگاه دیاگ در تعمیرگاه های خودرو می توان شناسایی کرد. این کار شما را در جهت خاموش کردن چراغ چک خودرو و برطرف کردن مشکل اصلی ماشین راهنمایی می کند.

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم؟

چگونه چراغ چک خودرو را خاموش کنیم

برای رفع چراغ چک خودرو باید ابتدا خودروی خود را به تعمیرگاه ببرید. به طور کلی، به سه روش می توان چراغ چک خودرو را خاموش کرد که عبارتند از:

  • استفاده از دیاگ
  • روشن و خاموش کردن خودرو به صورت چندین بار پشت سر هم
  • قطع باتری و وصل کردن مجدد آن

آیا در صورت روشن بودن چراغ چک، می توان رانندگی کرد؟

در این مقاله به علت روشن شدن چراغ چک و نحوه رفع آن پرداخته شد. در صورتی که متوجه روشن شدن چراغ چک شدید دست از رانندگی بکشید چون می تواند به قطعات خودرو آسیب وارد کند. خودروی خود را به نزدیک ترین تعمیرگاه خودرو ببرید. فراموش نکنید در هنگام خرید خودروی تصادفی یا کارکرده حتما از روشن نشدن چراغ چک اطمینان حاصل کنید.

بررسی علت روشن شدن چراغ چک با مرکز تصادفی

ما در این مطلب به بررسی مهم ترین علت های روشن شدن چراغ چک بررسی کرده ایم  و به راهنمایی جامع این موضوع پرداخته ایم. مرکز تصادفی به عنوان  بهترین مرکز خرید و فروش ماشین چپی و تصادفی، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در تمامی شهر های ایران است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.