میدانید از بیمه بدنه ماشین چند بار میشود استفاده کرد

میدانید از بیمه بدنه ماشین چند بار میشود استفاده کرد؟

تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه ماشین، به نحوه‌ ی رانندگی و میزان سرعت شما بستگی دارد. بدون محدودیت می توانید از بیمه بدنه استفاده کنید اما با این حال، بیمه بدنه تنها در موارد خاصی خسارت را پرداخت می‌ کند. بیمه بدنه اجباری نیست، اما بسیاری از افراد ماشین خود را بیمه بدنه می ‌کنند.

 چنانچه تصادف کنید و شما مقصر باشید، بیمه شخص ثالث خسارت های ماشین طرف مقابل را پرداخت می کند اما اگر ماشین شما هم خسارت دیده باشد چطور؟ اگر ماشین شما گران قیمت باشد و خسارت زیادی دیده باشد بدون شک باید هزینه زیادی بابت تعمیر آن بپردازد ولی اگر بیمه بدنه داشته باشید دیگر لازم نیست نگران هزینه های تعمیر ماشین باشید.

اما سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید این است که در هر سال چند بار می توانند از بیمه بدنه ماشین استفاده کنند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد جزئیات تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه خودرو بیشتر بدانید!

تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه ماشین

اشخاصی که خودرو خود را بیمه بدنه می کنند، اولین چیزی که می خواهند بدانند، مزایای بیمه بدنه و تعداد دفعات مجاز برای استفاده از آن هستند. باید بگوییم که شما هیچ محدودیتی برای استفاده از بیمه بدنه ماشین ندارید. اما پس از وقوع خسارت اول، جریمه ای به نام فرانشیز بیمه بدنه به مبلغ فرانشیز اولیه اضافه می‌ شود. این مبلغ جریمه به تدریج با افزایش تعداد خسارات افزایش می ‌یابد.

شاید از خودتان بپرسید که فرانشیز چیست؟ فرانشیز بیمه، مبلغی است که بیمه‌ گزار علاوه بر میزان پوشش بیمه بدنه، باید آن را پرداخت کند. این مبلغ در زمان خرید بیمه تعیین می ‌شود و تا زمان وقوع خسارت یا تخصیص جریمه ثابت می‌ ماند.

نرخ فرانشیز بیمه بدنه در هر شرکت‌ های بیمه ای متفاوت است، اما به طور عمومی در خسارت اول ۱۰%، در خسارت دوم ۲۰% و در خسارت سوم به بعد ۳۰% محاسبه می ‌شود. این نرخ‌ ها برای حوادث ناشی از تصادف معمولی هستند.

تمامی نرخ‌ های فرانشیز بیمه بدنه بر اساس تعداد خسارات استفاده شده به شرح زیر است:

 • – خسارت ناشی از تصادف: اولین بار: ۱۰%، دومین بار: ۲۰%، سومین بار و بیشتر: ۳۰%
 • – آتش‌ سوزی و حادثه خودرو: اولین بار: ۱۰%، دومین بار و بیشتر: ۲۰%
 • – سرقت کلی خودرو: ۲۰%
 • – بلایای طبیعی: ۲۰%
 • – واژگونی خودرو: ۱۰%
 • – شکست شیشه: ۱۰%
 • – کشیدن میخ روی بدنه خودرو: ۱۰%

در این لیست، تعیین می‌ شود که فرانشیز در دومین و سومین خسارت به ترتیب ۲۰ و ۳۰ درصد از مبلغ پوششی بیمه بدنه را در بر می گیرد. به عبارت دیگر، پس از وقوع دومین خسارت، فرانشیز از ۱۰٪ به ۲۰٪ افزایش می ‌یابد و به همین ترتیب برای خسارت‌ های سومین و بیشتر.

در مورد سرقت کلی خودرو نیز، اگر پس از ۶۰ روز پس از اعلام سرقت ماشین پیدا نشود، بیمه سرقت خودرو با کسر ۲۰٪ فرانشیز، ۸۰٪ مبلغ خودرو را به صاحب آن برمی گرداند.

علاوه بر موارد فوق، شرایط دیگری نیز وجود دارد که بعد از اولین خسارت، به مبلغ فرانشیز افزوده می‌ شود. اگر راننده کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشد یا گواهینامه رانندگی او کمتر از ۳ سال تاریخ صدور داشته باشد، ۱۰٪ به مبلغ فرانشیز اضافه می‌ شود.

همچنین، اگر بیمه گزار در حادثه مقصر نباشد و تنها یک بار خسارت را دریافت کند، فرانشیز به مقدار ۵٪ کاهش پیدا می ‌کند. این کاهش فقط در صورتی اعمال می‌ شود که تنها یک بار از بیمه بدنه استفاده کرده باشید.

لطفاً توجه داشته باشید که اگر در سال دفعات استفاده بیمه بدنه ماشین بیشتر از سه بار، باشد، برای بار بعدی که بخواهید از بیمه بدنه برای جبران خسارت استفاده کنید وجود کروکی الزامی است.

 

چرا باید ماشین خودمان را بیمه بدنه کنیم؟

چرا باید ماشین خودمان را بیمه بدنه کنیم؟

در سال های گذشته، با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن قیمت دلار، هزینه ‌های مرتبط با تهیه قطعات و تعمیرات خودرو به شدت افزایش یافته است. بنابراین در صورت وقوع حادثه، پرداخت یک مبلغ قابل توجه به عنوان خسارت به یک باره بسیار دشوار است.

علاوه بر این، اگر خودروی شما گران قیمت باشد، حتی اگر در یک تصادف مقصر نباشید، بیمه شخص ثالث به صورت کامل هزینه‌ های تعمیر خودروی شما را پوشش نمی ‌دهد. در چنین مواقعی، باید همزمان از بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث، استفاده کنید تا بتوانید از پس هزینه ها بر بیایید.

تخفیف بیمه بدنه برای رانندگان قانون ‌مند

برای تشویق مردم به رعایت قوانین رانندگی و کاهش حوادث جاده‌ ای، تخفیف بیمه بدنه از حق بیمه کسر می ‌شود. این اقدام علاوه بر تشویق به رفتارهای مسئولانه در رانندگی، انگیزه بیشتری برای خرید بیمه بدنه خودرو را ایجاد می ‌کند. میزان تخفیف ‌ها بر اساس تعداد سال ‌هایی که بیمه گزار بدون خسارت استفاده از بیمه بدنه داشته است به شرح زیر محاسبه می‌ شود:

 • – یک سال عدم استفاده از بیمه بدنه: ۲۵٪ تخفیف
 • – دو سال عدم استفاده از بیمه بدنه: ۳۵٪ تخفیف
 • – سه سال عدم استفاده از بیمه بدنه: ۴۵٪ تخفیف
 • – چهار سال و بیشتر عدم استفاده از بیمه بدنه: ۶۰٪ تخفیف

لطفاً توجه داشته باشید که نرخ تخفیفات ممکن است در شرکت‌ های بیمه مختلف متغیر باشد و مقدار این تخفیفات حتی ممکن است به حداکثر ۷۰٪ نیز برسد.

 

بیمه بدنه کدام موارد را تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه بدنه کدام موارد را تحت پوشش قرار می دهد؟

بیمه بدنه دو دسته پوشش اصلی و فرعی دارد. پوشش اصلی شامل مواردی نظیر سرقت کلی ماشین، آسیب ‌های ناشی از تصادف، خسارت ‌های حوادث، و خرابی‌ های لاستیک و چرخ می‌ شود. در کنار این موارد، یکسری پوشش‌ های فرعی نیز برای بیمه بدنه در نظر گرفته شده است که حق بیمه را افزایش می ‌دهند.

این پوشش ‌ها هرچند هزینه بیشتری دارند، اما اگر در یک سال بخواهید چند بار هزینه خسارت پرداخت کنید، این پوشش ها از شما حمایت می کنند. موارد اضافی که برای بیمه بدنه در نظر گرفته می‌ شود، عبارتند از: هزینه های کشیدن میخ (با توجه به شرکت بیمه)، حذف فرانشیز، پوشش ایاب و ذهاب، پوشش نوسان قیمت خودرو و …

برای خرید و فروش ماشین تصادفی در تهران و جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با دفعات استفاده از بیمه بدنه ماشین، بهتر است همین حالا با مشاوران ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.