نحوه نوبت‌گیری معاینه فنی خودرو

نحوه استعلام معاینه فنی خودرو چگونه است؟

آیا می خواهید بدانید چه مدت از اعتبار معاینه فنی شما باقی مانده است؟ به 4 روش استعلام پیامکی، اینترنتی، کد USSD و اپلیکیشن ها می توان استعلام معاینه فنی خودرو را گرفت. در ادامه نحوه استعلام معاینه فنی خودرو به روش های گفته شما را با کامل ترین توضیحات به شما خواهیم گفت.

4 روش استعلام برگه معاینه فنی خودرو

روش هایی برای گرفتن استعلام معاینه فنی وجود دارید که با آن می توانید از وضعیت فنی معاینه فنی خود اطلاع پیدا کنید. نحوه گرفتن استعلام معاینه فنی از روش های زیر امکان‌پذیر می باشد

۱. استعلام پیامکی 

برای استعلام وضعیت معاینه فنی خودرو خود می‌توانید عدد 1 را به سامانه پیامکی 2008 ارسال کنید. توجه داشته باشید که این روش رایگان نیست و پس از ارسال پیامک، پیامی مبنی بر هزینه فعال‌سازی خدمات دریافت خواهید کرد. در صورت تأیید و پرداخت هزینه، می‌توانید از خدمات این سامانه استفاده کنید. با فعال‌سازی این سرویس، پیامک‌های مرتبط با وضعیت معاینه فنی خودروتان، به‌صورت خودکار برای شما ارسال خواهد شد. این پیامک‌ها شامل یادآوری زمان انقضای معاینه فنی (10 روز قبل از منتقضی شدن گواهی معاینه فنی) نیز می‌شود تا بتوانید به‌موقع برای تمدید آن اقدام کنید. همچنین برای استفاده از این خدمات، نیاز به کد VIN و پلاک خودرو دارید.

نکته: در حال حاضر این سرویس فقط برای دارندگان سیم‌کارت‌های همراه اول فعال است.

۲. استعلام اینترنتی معاینه فنی خودرو از طریق سایت سیمفا

در حال حاضر دسترس ترین روش استعلام معاینه فنی خودرو به شکل اینترنتی می باشد. می توانید برای اطلاع از معاینه فنی خودرو به صورت رایگان به سایت symfa.ir مراجعه کنید.

از طریق این سایت می‌توانید مطلع شوید که معاینه فنی خودروی شما معتبر است یا خیر و آیا از زمان انقضای آن باقی مانده است. در این روش به شماره VIN و پلاک خودرو نیاز داریم.

در ادامه مراحل استعلام معاینه فنی از طریق سامانه سیمفا را توضیح می دهیم:

1. ابتدا وارد آدرس https://symfa.ir شوید.

2. از منوی بالای صفحه، گزینه استعلام معاینه فنی را انتخاب کنید.

اطللاعات شخصی در سیمفا

3. سپس در صفحه بعدی گزینه ورود به سامانه استعلام را انتخاب کنید.

ورود به سامانه استعلام در سیمفا

4. در این مرحله اگر قبلاً ثبت نام کرده‌اید شماره موبایل خود را وارد کنید و سپس کد ارسال شده را برای ورود به پیشخوان وارد نمایید اما اگر ثبت نام نکرده‌اید باید ابتدا مراحل ثبت نام در سامانه سیمفا را طی کنید.

شماره موبایل در سیمفا

5. در این مرحله برای ثبت‌نام، ابتدا نام، نام خانوادگی و کد ملی خود را وارد کنید. سپس یک رمز عبور انتخاب کرده و آن را دو بار برای تأیید وارد نمایید. در نهایت، پیامکی به شماره شما ارسال خواهد شد که باید آن را در کادر مربوطه وارد و سپس دکمه ارسال را فشار دهید.

اطللاعات شخصی در سیمفا

6. پس از ورود به پیشخوان خدمت، برای استعلام معاینه فنی با پلاک باید روی سیمفا کلیک کنید.

استعلام معاینه فنی با پلاک در سیمفا

7. سپس روی استعلام معاینه فنی کلیک کنید.

استعلام معاینه فنی در سیمفا

8. در این مرحله باید کد vin و شماره پلاک خودرو را وارد و روی دکمه ثبت کلیک کنید.

شماره موبایل در سیمفا

9. پس از ثبت‌نام خودروی مورد نظر، برای استعلام معاینه فنی، لازم است مجدداً به پنجره پیشخوان خدمت مراجعه کنید. در این مرحله، با کلیک بر روی بارکد موجود روی پلاک خودرو، می‌توانید از وضعیت معاینه فنی آن آگاهی یابید.

10. در این مرحله، وضعیت معاینه فنی خودرو شما به شما نمایش داده می‌شود. اگر معاینه فنی معتبر باشد،عبارت «گواهی معاینه فنی معتبر است» قابل مشاهده است و تاریخ اعتبار آن نیز قید خواهد شد. در غیر این صورت، با یکی از دو پیام “هیچ‌گونه اطلاعاتی از معاینه فنی خودرو در سامانه سیمفا ثبت نشده است” یا “گواهی معاینه فنی منقضی شده است” روبرو خواهید شد.

نکته:  24 ساعت بعد از زمان صدور گواهی معاینه فنی، امکان استعلام آن در این سامانه فراهم است.

۳. استعلام با کد USSD 

استعلام معاینه فنی با کد ussd

یک روش دیگر برای استعلام معاینه فنی از پلاک  استفاده از کد دستوری استعلام معاینه فنی خودرو می باشد. فقط کافی است کد دستوری ستاره 2008 مربع (*۲۰۰۸#) را در گوشی تلفن خود وارد کنید. با استفاده از این کد دستوری می توانید لیست خدمات آن شامل استعلام، عضویت، مراکز و راهنما را مشاهده کنید. در تمامی روش‌ های استعلام معاینه فنی، باید کد VIN خودرو را از روی کارت ماشین وارد کنید.

نکته: در حال حاضر این کد USSD فعال نیست و در صورت شماره‌گیری آن جوابی دریافت نخواهید کرد.

4. استعلام معاینه فنی از طریق سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها

علاوه روش های گفته شده در بالا، می‌توانید از طریق سایت‌های دیگر و اپلیکیشن‌های مختلف نیز از وضعیت معاینه فنی خودروی خود آگاه شوید. کافی است با یک جستجوی ساده در گوگل یا اپ‌استورهای معتبر، این برنامه‌ها را پیدا کرده و نصب کنید. برای استفاده از این سرویس‌ها، به شماره پلاک یا کد VIN خودرو خود احتیاج دارید.

آیا می‌توان از طریق پلاک خودرو، وضعیت معاینه فنی آن را استعلام کرد؟

برای استعلام معاینه فنی خودرو با شماره پلاک، به کد VIN آن نیز نیاز دارید. در حال حاضر امکان استعلام فقط با پلاک، کد ملی یا شماره موبایل وجود ندارد.

نکات مهم در استعلام معاینه فنی

  • در تمامی روش ‌های استعلام معاینه فنی، باید VIN خودرو را وارد کنید.
  • خودروهایی که فاقد پلاک مجاز هستند، امکان ثبت‌ نام را ندارند.
  • می‌توانید با کسب اطلاع از سال ساخت خودرو، از زمان مراجعه به معاینه فنی مطلع شوید.
  • بهترین راه برای اطلاع از تاریخ اعتبار معاینه فنی، مراجعه به گواهی‌نامه‌ای است که پس از انجام تست‌های مختلف توسط مرکز معاینه فنی به شما ارائه می‌شود. 
  •  با توجه به سال ساخت و مشکلات احتمالی، تاریخ‌های معاینه فنی متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هر چقدر که خودرو به سن فرسودگی نزدیک‌تر باشد، باید در بازه‌های زمانی کوتاه‌تری به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید.

 چه زمانی برای تمدید معاینه فنی اقدام کنم؟

اگر کمتر از یک ماه تا پایان اعتبار معاینه فنی زمان باقی است، باید گواهی معاینه فنی خودروی خود را تمدید کنید تا مانع از جریمه شدن شوید. برای دریافت مجدد گواهی معاینه خودرو باید به مراکز معاینه فنی تهران و شهرستان‌ ها مراجعه کنید.

در غیر این صورت، پلاک ماشین شما توسط دوربین ‌های شهری و بین ‌شهری کنترل سرعت، طرح ترافیک و پلیس، شناسایی شده و شما جریمه می شوید و امکان رزو طرح ترافیک را ندارید و حتی ممکن است خودروی شما توقیف شود.

مدت اعتبار معاینه فنی خودرو چند سال است؟

مدت اعتبار معاینه فنی خودروهای شخصی یک سال و خودروهای عمومی ۶ ماه و برای خودروهای شخصی با بیش از 4 سال عمر به مدت یک سال است. هم چنین مدت معاینه فنی برای خودروهای فرسوده با عمر بیش از 10 سال به مدت سه ماه و برای خودروهای دوگاز با سن بیشتر از 10 سال نیز به مدت سه ماه می باشد. اما برای خودروهای دوگاز سوز با عمر حداکثر 10 سال معاینه فنی به مدت 6 ماه اعتبار دارد. اگر سؤالی در رابطه با استعلام معاینه فنی خودرو دارید می توانید با کارشناسان مرکز تصادفی که بهترین خریدار خودرو تصادفی هستند تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

جدیدترین مطالب

.